×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


29. rocznica katastrofy SP-LBG "Tadeusz Kościuszko"


9 maja 1987 roku IŁ62M SP-LBG Tadeusz Kościuszko Polskich Linii Lotniczych LOT, realizujący rejs LO 5055 z Warszawy do Nowego Jorku, rozbił się w Lesie Kabackim w trakcie podchodzenia do awaryjnego lądowania.Komisja badająca przyczyny katastrofy ustaliła, że w końcowej fazie podchodzenia do lądowania awaryjnego, w wyniku rozszerzających się uszkodzeń powstałych w układach samolotu i pożaru na jego pokładzie załoga utraciła możliwość efektywnego nim sterowania, czego następstwem było zderzenie samolotu z ziemią. 

Katastrofa wydarzyła się na południowym skraju Lasu Kabackiego, w Warszawie, 5700 metrów od progu drogi startowej na kierunku 33 lotniska Warszawa-Okęcie.

Pomnik ofiar w Lesie Kabackim 

Komunikat PAP brzmiał następująco:

"09.05.1987 r. Katastrofa samolotu Ił-62M Tadeusz Kościuszko Warszawa (PAP). 9 bm. po godz. 11.00 pod Warszawą w Lasach Kabackich wydarzyła się tragiczna katastrofa. Rozbił się polski samolot pasażerski IŁ-62M Tadeusz Kościuszko lecący czarterem z Warszawy do Stanów Zjednoczonych. Zginęły 183 osoby"

Pod względem liczby ofiar jest to największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa

W skład załogi kokpitu wchodzili:
kapitan Zygmunt Pawlaczyk, drugi pilot Leopold Karcher, nawigator Lesław Łykowski, radiooperator Leszek Bogdan, mechanik pokładowy Wojciech Kłossek oraz instruktor mechanik pokładowy Ryszard Chmielewski.

Poniżej prezentujemy zachowaną "ostatnią" rozmowę pilotów z wieżą. Aż ciarki przechodzą gdy słyszy się słowa:
"Dobranoc, do widzenia. Cześć, giniemy".Od 1972 PLL LOT operował 7 maszynami typu IŁ-62. Umożliwiało to polskiemu przewoźnikowi uruchomienie połączeń transoceanicznych. Pierwszy rejsowy lot odbył się do Kanady. Loty do Nowego Jorku uruchomiono 16 kwietnia 1973.

Po wprowadzeniu wersji zmodernizowanej Ił-62M zastąpiono dotychczas eksploatowane samoloty nową wersją, pozostawiając stronie radzieckiej stare samoloty w rozliczeniu. 

Do floty PLL LOT wcielono łącznie 9 maszyn w wersji zmodernizowanej Ił-62M. Wszystkim tym samolotom nadano imiona znanych Polaków, między innymi "Tadeusz Kościuszko".

fot. Grzegorz Petka (źródło: commons.wikimedia.org)gość_90e32 - Profil
gość_90e32
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie