Iran skazał dziesięciu wojskowych za zestrzelenie samolotu UIA

19 kwietnia 2023 09:15
Irański sąd skazał dziesięciu członków personelu wojskowego za omyłkowe zestrzelenie boeinga 737-800 linii Ukraine International Airlines. Maszyna rozbiła się nad Teheranem 8 stycznia 2020 roku, kilka minut po starcie z tamtejszego lotniska.
Reklama
Chwilę po zdarzeniu potwierdzono, że za jego przyczyną stała decyzja irańskich wojskowych o zestrzeleniu celu dwoma rakietami. Boeing 737-800 uznano za pocisk wrogich sił, a osoba decyzyjna irańskiej jednostki nakazała eliminację podejrzanego obiektu bez uprzedniej konsultacji z przełożonymi. Maszyna o znakach rejestracyjnych UR-PSR zderzyła się z ziemią w miejscowości Szahrijar, zabijając wszystkich na pokładzie: 167 pasażerów i 9 członków załogi.


Sąd zauważył, że decyzja o zestrzeleniu cywilnego samolotu była przejawem skrajnej ignorancji wojskowych. Przywódcę skazano na trzynaście lat pozbawienia wolności, a pozostałych dziewięciu członków personelu na karę od roku do trzech lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, każda rodzina ofiar otrzyma zadośćuczynienie w wysokości 150 tys. dolarów.

- Sąd uniknął oskarżenia czołowych dowódców irańskiego wojska, skazując dziesięciu, niższych rangą członków personelu wojskowego. Rozprawa była utajniona, a śledztwo było niekompetentne i niepełne - nie krył oburzenia przedstawiciel społeczności rodzin ofiar Association of Families of Flight PS752.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy