Emirates z Budapesztu do Stanów?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
04 marca 2016 18:28
2 komentarze
Węgry chcą przyznać liniom Emirates prawo do przewozu pasażerów na trasach do innych krajów niż Zjednoczone Emiraty Arabskie. To umożliwiłoby otwarcie przez arabską linię lotów z Węgier za Atlantyk.
Reklama

Po pierwszym posiedzeniu węgiersko-arabskiego wspólnej komisji gospodarczej Peter Szijjarto, węgierski minister spraw zagranicznych, zapowiedział, że Emirates mogą liczyć na tzw. piątą wolność przewozową. To uprawnienie do tego, by wykonywać z terenu jednego kraju połączenie do kraju, który nie jest miejscem rejestracji linii lotniczej. Po zapowiedzi ministra mają rozpocząć się prace nad przygotowaniem odpowiedniego prawa.

Jeśli Emirates otrzymają piątą wolność z Budapesztu, będą mogły uruchomić loty ze stolicy Węgier m.in. na trasach transatlantyckich. Według nieoficjalnych informacji szczególnie interesująca dla przewoźnika jest trasa do Nowego Jorku, potencjalnie mówi się też o Chicago. Przewoźnikowi trudniej będzie polecieć do Kanady, gdyż nie zezwalają na to warunki umowy dwustronnej między tym krajem a ZEA.

Emirates wykorzystują obecnie piątą wolność m.in. do obsługi trasy Dubaj-Mediolan Malpensa-Nowy Jork.

Budapeszt nie ma bezpośrednich lotów do Stanów Zjednoczonych odkąd w 2012 r. zbankrutowały narodowe linie Malev. Air Transat obsługiwał letnie połączenia do Kanady (Toronto i Vancouver), a w tym sezonie z trasę do Toronto uruchomi Air Canada Rouge.

Na mocy piątej wolności możliwe jest też uruchomienie tras krótkodystansowych. Qatar Airways wykorzystują tego typu zgodę do obsługi połączenia Doha-Budapeszt-Zagrzeb.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_c39fd 2016-03-08 02:37   
gość_c39fd - Profil gość_c39fd
Ta umowa obejmie tez Etihad Airways, nie tylko Emirates.
gość_1207b 2016-03-07 15:55   
gość_1207b - Profil gość_1207b
Takie połączenie bardzo, bardzo przydałoby się z Warszawy. Nie mamy połączeń na zachodnie wybrzeże ani na Florydę, żadna amerykańska linia nie lata do Polski, a LOT potrzebuje konkurencji na long-haulach., bo jest drogi. Nie chcemy być skazani na Lufthansę!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama