Inauguracja bazy operacyjnej Adria Airways w Łodzi

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
30 marca 2015 08:30
11 komentarzy
Wczoraj (29.3) w Łodzi odbyła się konferencja prasowa związana z uruchomieniem bazy operacyjnej Adrii Airways na lotnisku w tym mieście. Jednocześnie zainaugurowane zostało codzienne połączenie do Amsterdamu.
Reklama

Lotnisko w Łodzi pierwszy raz w swojej historii zostało bazą linii lotniczej. W konferencji udział wzięli przedstawiciele lotniska, linii Adria Airways, Urzędu Miasta Łodzi oraz łódzkiego biznesu.

Od lewej Amit Lath - prezes Sharda Group oraz oraz prezes Indyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej, PK Sinha - dyrektor generalny Międzynarodowego Centrum Usług Zakupowych Phillips, Luka Rojsek - szef siatki połączeń Adria Airways, Michał Marzec - prezes Lodz Airport oraz Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi.

- Dla biznesu liczy się czas. Nieprawda, że możemy latać z Warszawy, bo to tylko godzina drogi. Z doświadczenia wiemy, że cała podróż wraz z korkami trwa do 2 lub 2,5 godz. Mamy lotnisko w Łodzi i chcemy latać stąd - powiedział Amit Lath, prezes Sharda Group.

Prezes lotniska stwierdził, że przewoźnik ma taką samą wizję rozwoju lotnictwa w Łodzi jak władze portu.

- Podróżując dotychczas przez Warszawę musieliśmy płacić prawie taką samą cenę za dojazd do Warszawy, jak za bilet lotniczy. Teraz koszt dojazdu do lotniska nam odpada - dodał PK Sinha, dyrektor generalny Międzynarodowego Centrum Usług Zakupowych Phillips w Łodzi.


Po konferencji na łódzkim lotnisku, przedstawiciele portu, przewoźnika oraz dziennikarze udali się inauguracyjnym lotem do Amsterdamu, gdzie na lotnisku Schiphol wzięli udział w konferencji z przedstawicielami Amsterdam Airport.

Przecięcie wstęgi przed wejściem na pokład pierwszego lotu z Łodzi do Amsterdamu

Na pokładzie w locie w każdą stronę było po ok. 40 osób. Na kolejne loty sprzedaż jest coraz lepsza, jak zapewnia przewoźnik.

Po wylądowaniu samolot Adrii eskortowany był do terminala przez 5 samochodów technicznych na sygnałach.


Lotniskowa straż pożarna przygotowała salut wodny.


W terminalu na pasażerów oraz przybyłych gości czekały powitalne tulipany oraz tort. Dział marketingu amsterdamskiego portu przygotował wspólne przecięcie wstęgi. Po krótkiej półgodzinnej uroczystości grupa wraz z pasażerami wróciła do Łodzi, skąd samolot odleciał popołudniowym lotem do Monachium.


Wraz z uruchomieniem swojej bazy w Łodzi przewoźnik zwiększył liczbę lotów do Monachium z jednego do dwóch dziennie. Samolot CRJ900 Adrii Airways przyleciał do Łodzi z Lublany i od wczoraj nocuje w Łodzi, skąd będzie operował rano i wieczorem do Monachium, a w godzinach południowych do Amsterdamu.

Niedawno zakończyła się rekrutacja pilotów do łódzkiej bazy Adrii. Spośród niemal 300 kandydatów z całej Unii Europejskiej ok. 50 proc. stanowili Polacy. Łódzka firma Bartolini Air, która przeprowadzała rekrutacje dla Adrii, wyłoniła 10 osób. W dalszej części rekrutacji w Lublanie ostatecznie wybranych zostało czterech kandydatów, wśród których są również absolwenci Bartolini Air. Na początku będą pierwszymi oficerami i będą latać razem ze słoweńskimi kapitanami. Teraz czeka ich dalsze szkolenie w Lublanie oraz Berlinie. Czwórka najlepszych to trzech mężczyzn i jedna kobieta, są mieszkańcami Łodzi, Pruszkowa, Rzeszowa i Irlandii.

Bartolini Air przeprowadza również na zlecenie Adrii rekrutację na personel pokładowy. Zgłosiło się 50 chętnych, spośród których wybranych zostanie 6 osób.

Przez pierwsze dwa tygodnie funkcjonowania bazy z Łodzi operował będzie samolot CRJ900. 11 kwietnia zostanie podmieniony na docelową maszynę CRJ700, która otrzymała imię "Łódź".

Do technicznej obsługi samolotu bazującego w Łodzi został już przeszkolony przez Adria Tehnika pracownik, który dotychczas obsługiwał samoloty Bartolini Air, a wcześniej doświadczenie zdobywał w PLL LOT. Przez pierwszy miesiąc będzie pracował z mechanikiem z Adria Tehnika, następnie sam.


Adria Airways na trasie do Monachium posiada umowę code-share z Lufthansą już od roku, czyli od momentu uruchomienia tego połączenia z Łodzi. W przypadku połączenia do Amsterdamu Adria ma podpisaną umowę interline z linią KLM, a umowa code-share jest w przygotowaniu.

Wkrótce opublikujemy krótki wywiad z przedstawicielem Adria Airways, z którego dowiemy się więcej szczegółów na temat łódzkiej bazy i lotów do Amsterdamu i Monachium.

Fot. Tomasz Wyszyński, Andrzej Amerski, Schiphol Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_595e6 2015-04-03 09:53   
gość_595e6 - Profil gość_595e6
Fajnie -sami kupilismy bileciki w Adri z Łodzi do Amsterdamu 99e RT z bagażem- cena ok i godziny lotów też
wojtek 2015-03-30 23:46   
wojtek - Profil wojtek
gość_b70f6: Adria jest w Star Alliance, a KLM z którym ma być CS jest w SkyTeam
gość_a79e1 2015-03-30 12:47   
gość_a79e1 - Profil gość_a79e1
@gość_44d71 due to AMS temporary clousure (strong winds)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama