Wiedeń najlepszym miastem do życia

17 marca 2015 12:55
Wiedeń po raz kolejny został wybrany najlepszym miastem do życia w rankingu Mercer Quality of Living Survey. Najgorzej mieszka się za to w Bagdadzie. Warszawa znalazła się wśród miast, gdzie jakość życia poprawia się najszybciej, a Wrocław został wyróżniony za szybki rozwój.
Reklama
W pierwszej dziesiątce w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu nie zaszły żadne zmiany.

Wiedeń wciąż jest najlepszym miastem do życia. Na kolejnych miejscach, podobnie jak przed rokiem, znalazły się: Zurych (nasz materiał z cyklu "5 zdjęć z..."), Auckland (przewodnik "Bliżej świata"), Monachium, Vancouver, Dusseldorf, Frankfurt, Genewa, Kopenhaga i Sydney.


Najgorszymi miastami do życia spośród 230 sklasyfikowanych zostały: Bagdad, Bangui (Republika Środkowoafrykańska), Port au Prince (Haiti), Chartum (Sudan) i Ndżamena (Czad).

W Europie Środkowo-Wschodniej najlepiej żyje się w Pradze (68. miejsce na świecie), Budapeszcie i Lublanie (ex aequo 75. miejsce) oraz Wilnie i Warszawie (ex aequo 79. miejsce). Stolica Polski znalazła się jednak wśród pięciu miast, które najszybciej poprawiają swoją pozycję.

Wyróżniony został również Wrocław. Stolica Dolnego Śląska została sklasyfikowana na 100. miejscu na świecie. Wrocław znalazł się jednak nie tylko wśród najszybciej poprawiających swoją pozycję miast, ale również wśród dziewięciu wybranych przez analityków Mercera rozwijających się ośrodków. W tej klasyfikacji wyróżniono te miasta, które nie są największymi centrami finansowo-biznesowymi, a mimo to rosną bardzo szybko.

Wrocław został określony przez analityków jako miasto gromadzące utalentowanych mieszkańców i z dobrą infrastrukturą. Poza stolicą Dolnego Śląska do "emerging cities" zaliczone zostały również: Durban (RPA), Cheonan (Korea Płd.), Taichung (Tajwan), Manaus (Brazylia), Hyderabad (Indie), Chongqing i Xi'an (Chiny) oraz Pune (Indie).

Poza Warszawą i Wrocławiem wśród najszybciej poprawiających swoją pozycję miast znalazły się Bogota, Dżakarta i Abidżan (Wybrzeże Kości Słoniowej). Z kolei jakość życia najbardziej pogorszyła się w stosunku do poprzedniego roku w Buenos Aires, Moskwie, Kijowie, Wagadugu (Burkina Faso) i Trypolisie.

Regionalnymi liderami w pozostałych częściach globu zostały: Montevideo w Ameryce Płd. (78. miejsce na świecie), Dubaj na Bliskim Wschodzie (74. miejsce) oraz Singapur w Azji (25. miejsce).

Statystyki Mercera mają na celu przede wszystkim wsparcie procesu decyzyjnego firm, które wysyłają pracowników na placówki zagraniczne. W ankietach ocenianych jest 39 czynników z 10 kategorii. Mercer bada łącznie 440 maist, w rankingu publikowana jest ocena najważniejszych 230.

fot. Wien Tourismus/Christian Stemper

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy