5 zdjęć z... Zurychu

8 lutego 2015 17:31
Największe miasto Szwajcarii, choć ma tylko 400 tys. mieszkańców, jest jednym z głównych centrów finansowych świata. To też najbogatsze i jedno z najlepszych miast do życia w Europie. Rozpoczynamy nowy cykl "5 zdjęć z..." - i zapraszamy do Zurychu.
Reklama
Odkąd Rzymianie założyli miasto Turicum minęło ponad 2 tys. lat. Zurych od tego czasu nigdy nie został zniszczony, a dzisiejsze, niewielkie miasto łączy w sobie wszystkie epoki historii. Od pozostałości rzymskich fortyfikacji przez średniowieczne i renesansowe budowle aż po nowoczesne budynki - największe miasto Szwajcarii urzeka od pierwszego momentu.

1. Rzeka Limmat


Najstarsza część miasta znajduje się wzdłuż rzeki Limmat tuż przy jej ujściu do jeziora Zuryskiego. Dawniej rzeka wzmacniała fortyfikacje miasta i była ważnym szlakiem transportowym. Dziś to tętniąca życiem arteria pełna jachtów, motorówek, rowerów wodnych i promów wycieczkowych.

2. Kościoły wzdłuż nabrzeża


Zurych był jednym z najważniejszych ośrodków reformacji. Strzeliste wieże protestanckich zborów do dziś górują nad niską zabudową starej części miasta. Wśród nich wyróżnia się ewangelicki zbór Fraumünster, w którym od prawie 50 lat podziwiać można witraże zaprojektowane przez samego Marca Chagalla.

3. Nietypowa flaga


Na starym mieście Zurychu co chwilę wypatrzeć można flagę Szwajcarii. To jedna z zaledwie dwóch kwadratowych flag państwowych (drugą ma Watykan). Choć oficjalnie przyjęto ją w 1889 r., flaga Szwajcarii była w użyciu od XII wieku, co czyni ją jedną ze starszych w Europie.

4. Wszędzie rowery


Choć Szwajcarzy nie korzystają z rowerów tak chętnie jak Holendrzy czy Duńczycy, to i tak jeden z najpopularniejszych środków transportu w centrum miasta. Wąskie uliczki i brak miejsca do parkowania powoduje, że na rowerach poruszają się zarówno studenci, jak i biznesmeni. Choć Zurych należy do najbogatszych europejskich miast, nie przeszkadza to władzom miasta w stawianiu na ten najtańszy i najzdrowszy środek transportu.

5. Pod górę kolejką linową


Zurych ma świetnie rozbudowany system transportu publicznego, z którego korzysta nawet 70 proc. mieszkańców. Teren miasta jest pagórkowaty, więc popularne są też dwie kolejki linowe oraz jedna kolej zębatkowa w obrębie miasta. Kolej linowa Polybahn łączy centrum miasta z uniwersytetem i ma już ponad 120 lat.

fot. Dominik Sipinski

"5 zdjęć z..." to nowy cykl Pasażer Podróże, w którym będzie w wielkim skrócie pokazywać najciekawsze miasta i miejsca z całego świata. To cykl w sam raz na przerwę w pracy czy do obejrzenia przy kawie - a po rozbudowane, pełne praktycznych informacji i ciekawostek przewodniki zapraszamy do cyklu "Bliżej świata"!

Czekamy również na propozycję Czytelników dotyczące zarówno działu "5 zdjęć z...", jak i "Bliżej świata".

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy