Koleje Czeskie: Do Krakowa... autobusem

23 lutego 2015 09:25
Od 1 marca br. czeskie koleje państwowe (České Dráhy) wznowią połączenie między Krakowem a Ostrawą - donosi portal transport-publiczny.pl. Pojawi się ono po trzech miesiącach od wstrzymania obsługi tej trasy przez Przewozy Regionalne w porozumieniu z czeskim partnerem.
Reklama
Małopolskie Przewozy Regionalne operowały na pomiędzy Krakowem o Ostrawą zaledwie trzy tygodnie w grudniu ub. r. Międzynarodowy pociąg klasy interRegio zatrzymywał się m. in. w Skawinie, Oświęcimiu i Zebrzydowicach. Ze względu na utratę źródła finansowania (dotację wycofało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) przewoźnik był zmuszony do zawieszenia połączenia.

Dlatego Koleje Czeskie zdecydowały się na uruchomienie alternatywny dla zlikwidowanej relacji. Do jej obsługi podstawią jednak... autobusy. Będą one kursowały codziennie. Wyjazd z Krakowa przewidziano o 14:20, a z Ostrawy o 11:15. Podróż potrwa ok. 2 godzin i 20 min. Na razie połączenie jest dostępne w rozkładzie jazdy tylko do października i ma charakter pilotażowy. Jego przyszłość zależy od zainteresowania ze strony pasażerów.

Odjazdy i przyjazdy autobusu do Ostrawy zostały tak zaplanowane, aby łatwo można było przesiąść się tam w pociągi krajowe (m. in. do Pragi) i międzynarodowe jadące do Wiednia, Bratysławy czy Budapesztu.

Podobne połączenie w swojej ofercie posiada także czeski prywatny operator kolejowy Leo Express. Umożliwia on przejazd łączony na trasie Kraków - Praga. Odcinek podróży po polskiej stronie (przez Katowice i Gliwice) odbywa się autokarem wysokiej klasy. W Czechach - na stacji Bohumin - pasażerowie przesiadają się do pociągu, który pod drodze zatrzymuje się jeszcze w Ostrawie i Ołomuńcu.

Leo Express oferuje w tej chwili dwa takie połączenia dziennie. Ze stolicy Małopolski autobus wyjeżdża o 9:00 i 17:00. W Bohuminie melduje się odpowiednio o 11:06 i 19:06. Stąd pociąg do Pragi rusza po 40 minutach i dojeżdża do czeskiej stolicy o 15:10 lub 23:10.

W odwrotnej relacji podróż zaczyna się o 8:02 albo 16:06. Do przygranicznego punktu przesiadkowego dociera się o 11:34 lub 19:34. Do Krakowa autobus wyjeżdża o 12:00 i 20:00, a na miejsce przyjeżdża po prawie dwu i półgodzinnej jeździe.

Przewoźnik na powyższej trasie proponuje ciekawe promocje i system zniżek. Przede wszystkim sprzedaż odbywa się w systemie dynamicznym, dlatego ceny mogą być różne w zależności od czasu zakupu czy popytu. Np. w taryfie "First minut" bilety kosztują ok. 60 zł (399 koron czeskich) w jedną stronę na całej trasie. Obowiązuje także 10-proc. bonifikata dla studentów posiadających kartę ISIC.

Fot. Phil Richards (flickr.com, CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy