Small Planet: Spółka w Tajlandii. Rozwój na rynkach Azji Płd.-Wsch.

10 grudnia 2014 21:17
5 komentarzy
Spółka Small Planet Airlines konsekwentnie rozwija działalność w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Nowo utworzona spółka Small Planet jesienią przyszłego roku planuje przewozić turystów z Chin i Korei Południowej do Bangkoku.
Reklama
Small Planet Airlines zarejestrowano w stolicy Tajlandii - Bangkoku. Spółka planuje otrzymać certyfikat przewoźnika lotniczego na wykonywanie lotów z Tajlandii wiosną 2015 roku.

- W ubiegłym roku skutecznie wykonywaliśmy loty do Bhutanu, a w listopadzie tego roku nasze samoloty zaczęły przewozić podróżnych z Kambodży. Dziś cieszę się, że mogę poinformować o debiucie Small Planet Airlines w Tajlandii. Wierzymy w nasz kierunek strategiczny - rozwijanie działalności gospodarczej w Azji, zmniejszając wpływ sezonowości biznesu w Europie - twierdził Vytautas Kaikaris, dyrektor generalny Small Planet Airlines.

Jak twierdzi V. Kaikaris, Small Planet Airlines rozwinęła unikalny model biznesowy, pozwalający wyróżnić się na tle innych spółek lotniczych na świecie. W intensywnym okresie sezonu letniego samoloty Small Planet Airlines przewożą podróżnych po Europie. Po zakończeniu sezonu turystycznego, część samolotów wykonuje loty na kontynencie azjatyckim, który charakteryzuje się odwrotną sezonowością niż Europa.

//www.pasazer.com/img/images/normal/smallplanet,sphac,a320,pbozyk_1.jpg
Small Planet planuje początkowo rozpocząć loty z Bangkoku jesienią przyszłego roku. Linia będzie przewozić podróżnych 2 samolotami, a następnie zamierza stopniowo zwiększyć liczbę samolotów do 6 w sezonie zimowym 2015/16. Spółka szacuje, że jej obroty na rynku azjatyckim wyniosą około 30 proc. ogółu obrotów firmy.

Tajlandia stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych, a stolica kraju Bangkok w ubiegłym roku była drugą na liście najczęściej odwiedzanych miast świata (szacuje się 16,4 mln. odwiedzających w 2014 r.), ustępuje tylko Londynowi i wyprzedza takie lubiane przez turystów miasta jak Paryż albo Nowy Jork. Co więcej, w obliczu intensywnego wzrostu gospodarki krajów azjatyckich coraz więcej mieszkańców Azji wybiera wakacje za granicą i odwiedza inne kraje azjatyckie - na przykład, liczba turystów z Chin odwiedzających Tajlandię, co roku wzrasta o 60 proc. (2013 r. - prawie 5 mln. chińskich turystów w Tajlandii).

W ubiegłym roku linia Small Planet zrealizowała projekt wspólnie z Bhutan Airlines i przewoziła podróżnych z Bangkoku (Tajlandia) do Paro (Bhutan) – była to pierwsza zakończona sukcesem próba umocnienia się przez spółkę na rynku azjatyckim. W sierpniu bieżącego roku Small Planet Airlines podpisała umowę ze spółką lotniczą Skywings Asia Airlines, na podstawie której 2 samoloty Airbus A320 od końca listopada b.r. do kwietnia 2015 r. będą przewoziły turystów z Siem Reap do miast w Chinach i w Korei Południowej.

Fot. Piotr Bożyk

Small Planet Airlines jest czarterową linią lotniczą działającą obecnie na czterech rynkach: polskim, litewskim, brytyjskim oraz francuskim. Linia dzieli się na dwie osobne spółki lotnicze działające na podstawie dwóch niezależnych koncesji operatora lotniczego tzw. AOC (Air Operator’s Certificate) w Polsce z siedzibą i główną bazą w Warszawie oraz na Litwie z siedzibą i główną bazą w Wilnie. Dodatkowe bazy operacyjne znajdują się w Katowicach, Paryżu, Lyonie, Londynie (LGW) i Manchesterze.

W trakcie ostatniego sezonu letniego 2014 flota przewoźnika składała się z 11 samolotów: dziewięciu Airbusów A320 oraz dwóch Boeingów B737-300. Na następny sezon letni planowane jest powiększenie floty o kolejne Airbusy A320, przy jednoczesnym zdaniu do leasingodawcy Boeingów 737.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_78751 2015-01-07 10:13   
gość_78751 - Profil gość_78751
Panowie jest różnica pomiędzy łapaniem kontraktów po świecie w zimie (czesto jako ACMI, wet lease etc dla lini która akurat ma samoloty np na checkach) a co innego własnym AOC w regionie o odwróconej sezonowości.
gość_c5475 2014-12-11 18:19   
gość_c5475 - Profil gość_c5475
otoz to, TVS ma samoloty rozsiane po calym swiecie i robi to od lat, wiec nie wiem na czym polega rewolucja. przedziwna jest wrecz sytuacja, kiedy zima samoloty stoja na plytach europejskich lotnisk przynoszac kolosalne straty.
gość_36584 2014-12-11 18:16   
gość_36584 - Profil gość_36584
mietek: Zeszłej zimy (tej być może też) Enter latał sporo lotów nie tylko z Francji, ale m.in. z Niemiec, Skandynawii, Wielkiej Brytanii (tutaj głównie loty dla Transun) ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy