Restrukturyzacja Small Planet na Litwie

25 października 2018 09:24
2 komentarze
Zmagająca się z trudnościami finansowymi linia ogłosiła, że litewska spółka Small Planet Airlines Lithuania złożyła wniosek o rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego zgodnie z lokalnym prawem. Jest to pokłosie jesiennych problemów niemieckiej i polskiej części przedsiębiorstwa.
Reklama
We wrześniu niemiecka spółka grupy, Small Planet Airlines GmbH złożyła wniosek o ogłoszenie niewypłacalności, w październiku zaś w Polsce zadecydowano o zmniejszeniu floty, a następnie przystąpiono do przyspieszonej restrukturyzacji w ramach polskiego prawa, aby uchronić spółkę przed bankructwem. Problemy w Niemczech były spowodowane opóźnioną dostawą zamówionych samolotów, brakami załóg i problemami technicznymi, co ograniczyło możliwość realizacji planów rozwoju i skierowało linię w kierunku bankructwa. Polskie trudności wynikają głównie z sezonowości rynku. Oba te procesy odciskają piętno na litewskiej spółce, która w przeciwieństwie do notujących straty oddziałów w Niemczech i Polsce ma na koniec roku zanotować 3,4 mln euro zysku operacyjnego. To właśnie ją zaangażowano w poręczenia i gwarancje na rzecz obu spółek pogrążonych w kryzysie.


- Jest zasadnicza różnica pomiędzy restrukturyzacją w Polsce i Niemczech, a tą na Litwie. Dwie pierwsze spółki Small Planet przynosiły straty, podczas gdy Small Planet Airlines Lithuania odnosi w tym oku sukcesy - oświadczył przedwczoraj (23.10) Kristijonas Kaikaris, dyrektor zarządzający Small Planet Lithuania. - Nasze przedsiębiorstwo potrzebuje czasu na spłatę zobowiązań, które powstały w związku z procesami w Polsce i Niemczech - dodał Kaikaris.

Zapewnił on też, że jakiekolwiek nowe procesy na Litwie nie wpłyną na wykonywanie przez przewoźnika operacji. Jak widać restrukturyzacja w litewskiej linii jest więc ważnym krokiem w kierunku ratowania przed problemami finansowymi niemieckiego i polskiego oddziału.

- Aby restrukturyzacja w Polsce i Niemczech przebiegła pomyślnie konieczne jest znalezienie nowego inwestora, ale litewska spółka poradzi sobie i bez niego. Jednak nie porzucamy takiego pomysłu i rozmawiamy z potencjalnymi inwestorami, ponieważ dodatkowe finansowanie pozwoli Small Planet Airlines Lithuania na przejście przez proces restrukturyzacji szybciej i łatwiej. Wierzymy, że ten proces pozwoli nam na zniwelowanie ewentualnego negatywnego wpływu sytuacji dwóch naszych spółek na oddział litewski i zapewni mu pomyślne funkcjonowanie w przyszłości - zakończył Kaikaris.


Tylko tej zimy Small Planet Airlines Lithuania planuje przewieźć na pokładach ośmiu airbusów A320 około 100 tys. pasażerów. W 2017 roku linia odnotowała 2,3 mln euro zysku przed opodatkowanie, a tego lata liczba pasażerów wzrosła o 32 proc.
W tym roku spodziewany dochód ma wynieść ponad 122,5 mln euro, co będzie oznaczało wzrost o około 20 proc. w stosunku rocznym.

Ostatnie komentarze

gość_18306 2018-10-25 15:07   
gość_18306 - Profil gość_18306
Brzmi to coś mało prawdopodobnie litewski oddział działający na kilkumilionowym rynku ma uratować oddziały w Niemczech i Polsce czyli na rynku prawie 20 krotnie większym. Mrówka nie uciągnie słonia, zwlaszcza kulawego...
gość_af8c9 2018-10-25 11:27   
gość_af8c9 - Profil gość_af8c9
Tak to small planet przechodzi do historii. Airbusy A320 i A321 są do wzięcia, kto chętny ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy