×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Londyn chce sprzedać udziały w Eurostarze


Rząd Wielkiej Brytanii chce sprzedać 40 proc. udziałów w spółce Eurostar, obsługującej pociągi pasażerskie jeżdżące tunelem pod kanałem La Manche. Ma to przynieść nawet 300 mln funtów (1,6 mld zł).


Jak informuje "The Guardian", oficjalnie plan częściowej prywatyzacji ogłosi dziś (13.10) Kanclerz Skarbu George Osborne. W grę wchodzi sprzedaż całego pakietu akcji posiadanego obecnie przez Londyn (40 proc.). Pozostałymi udziałowcami spółki Eurostar są koleje francuskie SNCF (55 proc.) i belgijskie SNCB (5 proc.). 

Eurostar zajmuje się obsługą szybkich pociągów łączących Londyn z Paryżem i Brukselą poprzez tunel pod kanałem La Manche. Składy osiągają prędkość do 300 km/h i trasę do Brukseli pokonują w ok. 2 godzin, a do Paryża w 2:15. Niektóre pociągi kontynuują podróż na południe Francji. W 2013 r. z usług Eurostara skorzystało ponad 10 mln pasażerów, a od założenia spółki w 1994 r. - ok. 145 mln. 


Osborne ocenia jednak, że dla Wielkiej Brytanii udziały w Eurostarze są zbędnym obciążeniem, a sprzedaż spółki może poprawić sytuację budżetową kraju. To element planu, który zakłada osiągnięcie 20 mld funtów przychodów ze sprzedaży państwowych aktywów do 2020 r. 

W 2013 r. spółka zanotowała zysk w wysokości niemal 19 mln funtów, z czego 7,4 mln funtów trafiło do brytyjskiego budżetu. Zyski Eurostaru z roku na rok są coraz wyższe. 

Zgodnie z umową spółki, francuskie koleje SNCF mają prawo do "ostatniego zdania" w trakcie prywatyzacji brytyjskich udziałów. Oznacza to, że SNCF ma możliwość automatycznego objęcia brytyjskich udziałów za cenę o 15 proc. wyższą niż zwycięzca procesu prywatyzacji. Na razie Francuzi deklarują, że nie są zainteresowani zdobyciem niemal całkowitej kontroli nad Eurostarem. 

Eurostar oczekuje obecnie na dostawę nowych pociągów z rodziny Siemens Velaro. 10 składów o maksymalnej prędkości 320 km/h ma pozwolić na skrócenie czasu przejazdu oraz zwiększenie pojemności. Mogą trafić na linię jeszcze w tym roku. Eurostar planuje też uruchomienie połączeń Londyn-Amsterdam.

fot. Hugh Llewelyn (CC)gość_65ac2 - Profil
gość_65ac2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie