" />

Czeskie koleje chcą wyjechać za granicę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 sierpnia 2014 23:59
1 komentarz
Więcej połączeń międzynarodowych, a w kraju priorytet dla ekspresowych tras dalekodystansowych - taka ma być nowa strategia czeskich kolei państwowych. 
Reklama

Jak informuje dziennik "MF Dnes", nowa strategia spółki Ceske Drahy ma pozwolić na lepszą konkurencję z rywalami. Czeskie koleje państwowe mogą sobie pozwolić na ekspansję, bo notują wyjątkowo dobre wyniki. Według danych dziennika od 2009 r. średnie obłożenie wzrosło z 22 do 25 proc., wykonana praca przewozowa z 3,23 mld osobokilometrów do 3,38 osobokilometrów rocznie, a przychody z biletów z 3,03 mld koron czeskich rocznie w 2011 r. do 3,18 mld w tym.

Równocześnie nie wzrosła jednak liczba pasażerów. Oznacza to, że choć podróżnych nie przybywa, korzystają oni z pociągów CD na coraz dalszych trasach.

Stąd właśnie decyzja o nowej strategii.

- Widzimy wielki potencjał w łączeniu Czech z zagranicą - podkreśla cytowany przez "MF Dnes" Daniel Kurucz, prezes czeskich kolei.

Na razie nie ma jeszcze dokładnych planów dotyczących realizacji tej strategii, ale jednym z pomysłów jest uruchomienie pociągu z Pragi do Koszyc obsługiwanego składami pendolino. Strategię musi jeszcze zatwierdzić rada nadzorcza spółki. Potrzebne będą także nowe pociągi - CD liczą na unijne dofinansowania i planują kolejne zakupy używanego taboru z Austrii.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_eb465 2014-08-13 12:55   
gość_eb465 - Profil gość_eb465
CSA nie dosc, ze dobrala zle samoloty (za duze) i ma znowu coraz gorsze wyniki, to jeszcze teraz bedzie miala konkurenta w postaci czeskich kolei. Chyba optymalnym modelem biznesowym dla czeskich linii byloby ujednolicenie floty (w oparciu o szybkiego turbopropa i/lub regionalne odrzutowce) i latanie na europejskich trasach biznesowych z/do PRG z duza czestotliwoscia (3-4x dziennie), dzieki ktorej mogliby tez oferowac polaczenia tranzytowe pomiedzy tymi miastami kilka razy dziennie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama