×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Chorzewski z prezydenckim orderem
Leszek Chorzewski, rzecznik PLL LOT, został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To drugie najwyższe państwowe odznaczenie, przyznawane za wybitne zasługi m.in. na polu kultury. Chorzewski został wyróżniony za działalność opozycyjną w czasach PRL-u. 

Odznaczenie w imieniu Bronisława Komorowskiego wręczył 14.10 w pałacu prezydenckim szef kancelarii prezydenta RP, Jacek Michałowski. 

- Byłem członkiem grup młodzieży "Solidarni", które m.in. zajmowały się drukiem i kolportażem ulotek, np. poprzez rozrzucanie ich z wysokich budynków w Warszawie, a także rozstawianiem tzw. gadał. To były takie specjalne urządzenia, które rozmieszczało się w spektakularnych miejscach Warszawy i nie tylko. Potem włączało się urządzenie odtwarzające i "Radio Solidarność" włączało się w najmniej spodziewanych miejscach i czasie - opowiadał Chorzewski w rozmowie z Polskim Radiem

- Pierwszą akcją, w której brałem udział, było ustawienie "gadały" w podziemiach ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przebrani w waciaki zainstalowaliśmy urządzenie w niecce technicznej. Największa satysfakcja była wtedy, gdy "gadała" przemówiła, tłum nagle stanął, zaczął bić brawo, ale wkrótce zostało to rozbite przez ubeków - wspominał obecny rzecznik LOT-u. 

Razem z Leszkiem Chorzewskim odznaczonych zostało kilkanaście innych osób zasłużonych dla przemian demokratycznych w Polsce, animatorów kultury i twórców mediów niezależnych.

Dominik SipińskiKomentowanie tego wątku zostało wyłączone.

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie