Konkursy o prawa do lotów do Izraela

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 października 2013 18:27
14 komentarzy
Reklama
Ruszył konkurs o wydanie pozwoleń na regularne loty z Warszawy do Tel Awiwu. Do postępowania prowadzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego zgłosili się Wizz Air oraz Enter Air.

Przedmiotem ogłoszonego w czwartek (10.10) postępowania jest udzielenie ograniczonego prawa przewozowego na trasie pomiędzy Warszawą a Tel Awiwem. Uprawnienia dotyczą siedmiu lotów tygodniowo od sezonu letniego 2014 r.

Wnioski złożone przez przewoźników zostaną ocenione według łącznie ośmiu kryteriów. Najważniejszym jest ocena zdolności do zapewnienia przewozów i konkurencyjnych cen. Weryfikacji będzie podlegać również m.in. sieć sprzedaży, liczba operacji tygodniowo możliwych do zapewnienia przez linię, standardy bezpieczeństwa oraz poniesione już nakłady i wyniki ekonomiczne linii.

ULC ma 30 dni na rozstrzygnięcie konkursu.

Wcześniej (1.10) otwarte zostały takie same konkursy na udzielenie prawa przewozowego na trasie pomiędzy Katowicami a Tel Awiwem oraz pomiędzy Modlinem a Tel Awiwem. W obydwu również startują Wizz Air oraz Enter Air.

Ponieważ Wizz Air wystąpił o udzielenie ograniczonego prawa przewozowego na trasie z Gdańska do Tel Awiwu, w najbliższym czasie można spodziewać się, że również na tę trasę ULC ogłosi konkurs. Zgodnie z prawem Urząd ma obowiązek rozpisania konkursu zawsze wtedy, gdy zainteresowani przewoźnicy łącznie chcą uruchomić więcej rejsów niż jest to możliwe. Konkurs nie będzie zatem wymagany jedynie wtedy, gdy zainteresowany nie będzie żaden inny przewoźnik.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_68cf1 2013-10-14 23:23   
gosc_68cf1 - Profil gosc_68cf1
malin: Enter już tego lata sprzedawał bilety na niektórych trasach regularnych. Ja się tak od jakiegoś czasu zastanawiam, czy Enter nie idzie rozwojem w kierunku linii lotniczej oferującej i czartery i tanie loty, tak jak np. Smartwings, Niki, Condor, Transavia... ? ;]
malin 2013-10-14 15:16   
malin - Profil malin
Dobrze rozumiem, że Enter się ubiega o loty regularne będąc firmą czarterową, a Wizz Air też się ubiega, chociaż jako linia regularna otworzył już wcześniej loty czarterowe do Izraela? Pies czyli kot...
irkolo 2013-10-14 14:09   
irkolo - Profil irkolo
Metody na ograniczenia? Czartery

Według stanu na dzień dzisiejszy przewoźnik lotniczy Wizz Air Hungary Ltd. nie posiada upoważnienia do wykonywania regularnych przewozów na trasach z Katowic i Warszawy do Hurgady oraz z Katowic do Tel Awiwu - mówi w rozmowie z Pasazer.com Marta Chylińska, rzeczniczka ULC-u.

Jak więc przewoźnik zamierza obsługiwać te kierunki? Okazuje się, że to bardzo proste - wystarczy uruchomić je nie jako "regularne" połączenia, lecz jako czartery.

- Umowy bilateralne o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Egiptem oraz Polską a Izraelem nie regulują przewozów czarterowych - przyznaje Chylińska.

Właśnie tę furtkę wykorzystuje Wizz Air. Przewoźnik uruchamia własną platformę touroperatorską Wizz Tours, a bilety sprzedaje we współpracy z biurem podróży Opodo.
zobacz link
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy