Nowa wieża w Lublinie już działa

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
21 czerwca 2013 10:56
33 komentarzy
Reklama

Na lotnisku w Świdniku od kilku dni działa nowa wieża kontroli lotów. Dotychczas lotnisko korzystało z budynku tymczasowego. Koszt uruchomienia nowej wieży to 7,3 mln zł.

Nowy budynek ma wraz z masztem 11 m wysokości. Jest budynkiem kontenerowym powstałym ze złożenia odpowiednich elementów.

- Wybudowanie stałej wieży pochłonęłoby około 20 mln zł - wyjaśniał Jacek Wawrzeńczyk, zastępca dyrektora Biura Służb Ruchu Lotniczego w rozmowie z Kurierem Lubelskim. - Jeżeli ruch lotniczy wzrośnie w Lublinie na tyle, że taka inwestycja będzie nam się opłacać, to oczywiście weźmiemy ją pod uwagę - dodał.

Na lubelskiej wieży pracują kontrolerzy z Rzeszowa.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
usuniety 2013-06-23 07:33   
usuniety - Profil usuniety
W tej chwili jeszcze w KRK są światła przygotowane pod CAT II (Tam już dawno powinna być II kategoria, ale chyba ukształtowanie terenu, albo jakieś inne przeszkody robią problemy). W LUZ oprócz świateł osi centralnej i przyziemienia są jeszcze światła podejścia przed pasem 25 ALPA-ATA CAT II. Co prawda do uruchomienia CAT II w LUZ potrzeba by dodatkowych systemów awaryjnego zasilania i ogólnie rożnych systemów bezpieczeństwa, co rodzi koszty (również większe kosztu utrzymania, częstsze sprawdzanie, itd.) i pewnie na razie nie będzie wykonywane. Ale mimo wszystko warto pamiętać, ze te światła pod CAT II maja znaczenie przy CAT I, bo delikatnie obniżają jeszcze minima dla I kategorii. Pomijając to wszystko, to z ciekawostek w miejscu LUZ miało powstać lotnisko komunikacyjne już przed II Wojną Światową. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Gęste mgły i przekierowania się na pewno będą zdarzać, to miejsce jest stosunkowo mało narażone na mgły. W tej chwili dużo bardziej CAT II potrzebują KRK, GDN, WMI, gdzie jednak te tereny sprzyjają powstawaniu mgieł.
jaczro 2013-06-23 01:29   
jaczro - Profil jaczro
Właśnie np. światłami, które LUZ jako jedno z niewielu (chyba jeszcze WAW i WMI) ma w Polsce od nowości, przystosowane do CAT II.
gosc_f2827 2013-06-23 01:03   
gosc_f2827 - Profil gosc_f2827
powinno być :Natomiast to że ILS-y na lotniskach regionalnych "nie chodzą" w CAT.II spowodowane jest innymi czynnikami niż sam system.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama