Lublin chce obsłużyć do końca roku 400 tys. pasażerów

14 listopada 2023 08:55
Lubelski port lotniczy Świdnik chce do końca bieżącego roku obsłużyć 400 tys. pasażerów.
Reklama
Lotnisko Świdnik obsłużyło od stycznia do października ponad 354 tys. pasażerów. W samym sezonie wakacyjnym od początku czerwca do końca września z usług lubelskiego portu lotniczego skorzystało blisko 190 tys. osób co czyni jego wynik najlepszym w historii. W tym roku lotnisko pobiło również lipcowy i sierpniowy rekord obsługując kolejno 48,5 tys. i 51,1 tys. pasażerów. Sierpniowy wynik jest również najlepszym miesięcznym wynikiem w historii portu lotniczego. Do końca roku Lublin ma nadzieję obsłużyć 400 tys. podróżujących. 2023 rok będzie trzecim najlepszym dla Świdnika od początku jego działalności. W trzech najlepszych latach - 2017, 2018 i 2019 lubelskie lotnisko obsłużyło kolejno 430 tys., 455 tys. i 357 tys. pasażerów.

Za tegoroczne wyniki w dużej mierze odpowiedzialny był wakacyjny ruch pasażerski, dzięki któremu Lublin, jak również inne regionalne lotniska w Polsce odbudowały się po kryzysie pandemicznym.

Ostatnie miesiące pokazały nam, że podróżni wybierając samolot jako środek transportu przyczynili się do reaktywowania turystyki po pandemii. Porty regionalne konsekwentnie i z powodzeniem odbudowywały wakacyjny ruch pasażerski. Prognozy wzrostu ruchu lotniczego w Polsce pokazują jednoznacznie, że trzeba cały czas, zarówno obecnie, jak i bliższej i dalszej przyszłości rozwijać porty lotnicze, aby zapewnić pasażerom kompleksową ofertę. Jest to duże wyzwanie, bo operujemy na bardzo konkurencyjnym rynku lotniczym, tak w wymiarze europejskim jak i światowym. Mówiąc o rozwoju portów lotniczych nie możemy też zapominać o kluczowej, wojskowej funkcji wielu z nich. Inwestycje w polskie lotniska to zatem nie tylko inwestycje w rozwój cywilnego ruchu lotniczego ale także w bezpieczeństwo Polski – powiedział dla swidnik.pl Radosław Włoszek, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

- Największy ruch na lotniskach przypada na okres wakacyjny, kiedy do regularnej siatki połączeń dołączają kierunki wakacyjne i czarterowe. To wtedy pasażerowie udają się najchętniej do kurortów morskich, co naturalnie ma swoje odzwierciedlenie w statystykach ruchu lotniczego. Kolejny letni miesiąc tego roku był niezwykle udany dla Portu Lotniczego w Lublinie. Nasze wysiłki i ciężka praca przełożyły się na świetny wynik lotniska i jestem przekonany, że również na zadowolenie pasażerów - powiedział na początku września Andrzej Hawryluk, prezes Portu Lotniczego Lublin.


W przyszłym roku lubelskie lotnisko może spodziewać się jeszcze lepszych wyników, ponieważ w ofercie czarterowej pojawią się kolejne nowości, którymi będą Heraklion i Hurghada. Ponadto oferta lotów do Antalyi będzie wzbogacona o kolejne biuro podróży, Itakę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy