Nad Iberią znów widmo strajku

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
01 lutego 2013 10:59
2 komentarze
Reklama

Fiaskiem zakończyły się rozmowy hiszpańskiej linii Iberia z przedstawicielami związków zawodowych. Oznacza to, że w lutym pracownicy przewoźnika mogą ponownie strajkować.

Negocjacje przewoźnika ze związkowcami dotyczyły zaproponowanego w listopadzie planu restrukturyzacji linii. Zakłada on m.in. zwolnienie 4,5 tys. pracowników oraz zmniejszenie floty o 25 maszyn. Przedstawiciele Iberii ostrzegali wcześniej, że jeśli nie uda się wypracować porozumienia do 31 stycznia, cięcia mogą być jeszcze bardziej drastyczne.

Agencja Bloomberga cytuje przedstawiciela związku zawodowego UGT, który ostrzega przed możliwymi w lutym strajkami. UGT zrzesza ponad jedną trzecią pracowników naziemnych oraz ok. 14 procent pracowników pokładowych Iberii. Niewykluczone, że do protestu przyłączą się także inne związki zawodowe. Protestować nie mogą jedynie piloci zrzeszeni w związku SEPLA. Zakaz został wydany przez sąd i obowiązuje do czasu zakończenia mediacji pomiędzy SEPL-ą a Iberią.Porozumienia nie udało się osiągnąć pomimo ustępstw ze strony Iberii. W ubiegłym tygodniu przewoźnik zaproponował zmniejszenie liczby zwolnień z 4,5 tys. do niecałych 3,2 tys. oraz mniej drastyczne obniżki płac.

Związkowcy z Iberii chcieli strajkować już w grudniu, jednak wtedy protest udało się odroczyć. W pierwszej połowie ubiegłego roku pracownicy hiszpańskiej linii strajkowali łącznie przez 12 dni, narażając firmę na straty w wysokości ok. 3 mln euro dziennie. Wtedy powodem protestu było utworzenie niskokosztowego oddziału Iberia Express.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_ef29f 2013-02-02 23:25   
gosc_ef29f - Profil gosc_ef29f
Ciekawe gdzie będą pracować jak im firma upadnie ? te 25 zwolnionych samolotów mogłoby zasilić naszych przewoźników narzekających na braki maszyn ...
gosc_e8b7b 2013-02-02 15:23   
gosc_e8b7b - Profil gosc_e8b7b
Proletariusze wszystkich krajów łączcie się ;-) To przerażające, że pracownicy tak łatwo mogą podcinać gałąź na której siedzą.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama