×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Genewa (GVA)


Geneve Cointrin
Stosunkowo dobrze zorganizowane, nowoczesne lotnisko, niedawno rozbudowana część dla tanich lotów (EasyJet). Odprawa podzielona na 3 części: A, B i C. Dodatkowo dla obywateli francuskich przyjeżdżających bezpośrednio z Francji oddzielny pas drogowy od granicy i część F (lotnisko przylega do granicy Francji) bez konieczności wchodzenia na terytorium Szwajcarii. Na poziomie przylotów długa galeria handlowa ciągnąca się pod ziemią aż do końca podziemnego dworca kolejowego CFF (z poziomu odlotów trzeba wyjść z budynku odlotów i przejść w lewo w kierunku budynku dworca kolejowego CFF - przed nim zlokalizowano przystanek komunikacji miejsckiej TPG). Otoczenie dworca jak i wnętrza bardzo schludne, dobrze oświetlone, wysoki poziom bezpieczeństwa gwarantuje lotniskowy oddział policji często patrolujący teren dworca. Odloty na piętrze, kilkanaście sklepów z biżuterią, czekoladami oraz sprzętem elektronicznym. Jest też taras widokowy (wstęp bezpłatny, wejście od strony parkingu policyjnego) ale ceny podawanych tam napojów są lekko przesadzone (piwo w puszcze ok. 6 CHF). Komunikacja po odprawie paszportowej przebiega długimi tunelami pod płytą lotniska (dla ułatwienia zamontowano ruchome chodniki). Wychodzi się na powierzchnię w 3 pawilonach (po ok. 20 minutach spaceru pod płytą lotniska), stąd do samolotu parę kroków po płycie i na schody. Nie korzystałem nigdy z rękawów bo zawsze latałem niewielkimi samolotami. Uwaga: przy nadawaniu bagażu obsługa lotniskowa bardzo skrupulatnie kontroluje wagę walizek, nie ma szans na nadanie bagażu przekraczającego 33kg - nie chcą przyjąć zasłaniając się ochoroną pracowników przed przeciążeniem. Odprawa jest jednak dość szybka i sprawna. Kilkadziesiąt punktów check-in gwarantuje sprawną obsługę. Tanie loty obsługiwane są w najnowszej części rozbudowanego lotniska. Wszędzie znakomite oznakowanie, nie ma szans się zgubić. Toalety bezpłatne, bardzo schludne. Możliwość odpłatnego pozostawienia bagażu w zamykanych szafkach, cena zależna od wielkości walizki (od 2 do 5 CHF). Na terenie lotniska jest też sklep spożywczy Migros (przy końcu dworcowej galerii handlowej), można zaopatrzyć się w żywność jeśli ktoś nie chce korzystać z lotniskowych restauracji. W przypadku oczekiwania na samolot i dysponowania godzinką lub więcej polecam spacer w kierunku sali wystawowej Palexpo (coroczne wystawy samochodów). Wychodzimy z budynku lotniska i kierujemy się w lewo w kierunku budynku dworca kolejowego (będąc w hali przylotów też w lewo ale nie wychodzimy za zewnątrz). Przejście kładką nad autostradą i dalej wzdłuż Palexpo. Do Palexpo przylega park z ławeczkami, można odpocząć i zrelaksować się przed podróżą.

  • Okazje z Polski na lotnisko Genewa (GVA)

Zarezerwuj hotel w pobliżu lotniska Genewa


Jak dojechać na lotnisko Genewa?


Samochodem:
Dojazd autem od strony Genewy jest bardzo prosty, praktycznie na każdym skrzyżowaniu są znaki wskazujące kierunek lotniska lub dzielnicy Geneve-Cointrin. Parking wielopoziomowy pod lotniskiem jest bardzo obszerny, miejsca nie powinno zabraknąć choć uwaga na koszty postoju. Nie są małe. Wjazd na górę przed halę odlotów dozwolony jest tylko dla komunikacji miejskiej oraz taxi. Nielegalne parkowanie powoduje bardzo szybką interwencję odpowiednich służb oraz wysokie mandaty. Dyskusja z policją jest bezcelowa, nawet jeśli dobrze operujemy francuskim. Dla aut z wypożyczalni jest oddzielnie oznakowany wjazd do garażu podziemnego (poziom 4) - potem miejsca pomalowane w zależności od firmy (Hertz, Avis, Europcar, etc.)

Kolej/Metro:
Pod lotniskiem znajduje się końcowa stacja kolei CFF - Geneve Cointrin. Dojazd pociągiem z Genewy kosztuje 5 CHF i jest najszybszym środkiem komunikacji z lotniskiem (ok. 7 min). Pociągi kończące bieg w Genewie dojeżdżają do stacji Cointrin i stamtąd zawracają z powrotem do Genewy. Generalnie co ok. 10 min jest możliwość dojechania pociągiem na lotnisko z głównego genewskiego dworca - Gare de Cornavin. Osobiście polecam ten rodzaj transportu - najszybciej i w pustym wagonie bo wszyscy wysiadają na stacji Cornavin. Bilet kupujemy w automacie lub w kasie przy wejściu głównym. W razie wątpliwości pracownicy CFF udzielą informacji. Nie polecam jazdy bez biletu - szwajcarzy są skrupulatni i nikomu nie przepuszczą. Kary za brak biletu są wysokie.

Autobusem:
Dojazd autobusem (właściwie trolejbusem) to druga sensowna alternatywa. Do lotniska z centrum dojeżdża linia 10. Koszt 3.20 CHF (bilet ważny jest godzinę od wydrukowania na przystanku). Nie trzeba kupować biletu na bagaż. Nowoczesny tabor gwarantuje komfortowy przejazd. Przed wejściem do pojazdu należy nacisnąć przycisk otwierający drzwi. To samo należy zrobić jeśli chcemy wysiąć z pojazdu na przystanku - naciskamy przycisk umiejscowiony na poręczy. Zaświecenie się napisu "ARRET" na wyświetlaczu z przodu pojazdu oznacza, że kierowca na kolejnym przystanku zatrzyma pojazd.

Taxi:
Dojazd taksówką jest kosztowny (ok. 30 CHF z centrum) i niestety nie najszybszy. Autobusy mają wydzielone pasy i nie stoją w korkach. Nie polecam tego środka transportu. Podróżowanie po Genewie komunikacją miejską jest naprawdę przyjemne.

Wypożycz auto na lotnisku GenewaPołączenia z tego lotniskaTomasz Kliche
Tomasz Kliche
Zalety: Duże i nowoczesne.
Wady: Wrażenie chaosu, niemili szwajcarzy przy kontroli bezpieczeństwa.
6

/10

28/07/2013 14:44,  
Zalety: Eleganckie, przejrzysty uklad, dobra obsluga.
Wady: Brak.
9

/10

06/10/2010 14:36,  
Zalety: Lotnisko jest czyste i dobrze oznaczone. Nie jest tez duze wiec ciezko jest sie zgubic. Obsługa portu jest miła i chętnie służy pomocą.
Wady: Lotnisko nie jest nowoczesne a przecież pozycja Genewy w świecie zobowiązuje aby lotnisko było wizytówką miasta. Obecnie częsc portu jest modernizowana. Siatka połączeń nie jest zbyt rozwinięta (opiera się głównie na lotach europejskich, do Stanów, Kanady i Abu Dhabi)i np.dziwi mnie czemu do Genevy nie lata chocby Emirates a w Niemczech latają do lotnisk pokroju Genevy np.Hamburg.
6

/10

19/02/2010 17:53,  

Powiązane wiadomości


Brak powiązanych wiadomości o Genewa

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie