Prywatyzacja TAP-u do końca roku

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
27 września 2012 10:30
1 komentarz
Reklama

Do końca roku ma zakończyć się proces prywatyzacji portugalskich linii TAP Portugal. Sprzedaż państwowych udziałów w przewoźniku była jednym z warunków udzielenia Portugalii w 2010 r. pożyczki w wysokości 78 mld euro przez Unię Europejską i Międynarodowy Fundusz Walutowy.

Według portugalskiej prasy początkowo trzy koncerny lotnicze były zainteresowane kupnem TAP-u: brytyjsko-hiszpański IAG, Lufthansa Group oraz kolumbijsko-salwadorska Avianca-TACA. Jednak z najnowszych doniesień wynika, że zarówno IAG, jak i LH nie są już zainteresowane inwestycją w linię z bazą w Lizbonie.Teraz analitycy spekulują, że do rywalizacji z Avianca-TAC-ą mogą przystąpić Qatar Airways oraz brazylijsko-chilijski koncern LATAM. Kolejna runda ofert jest planowana na październik. Wartość TAP-u szacuje się obecnie na 1,2 mld euro.

W pierwszej połowie 2012 r. portugalski przewoźnik poniósł stratę w wysokości 112 mln euro. Ponad 20 mln kosztowały linię strajki pracowników.

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_228a2 2012-09-27 11:42   
gosc_228a2 - Profil gosc_228a2
Zarowno AV/TA, jak i LA/JJ czy QR nie beda mogly kupic wiecej niz 50%-1 akcji, bo wtedy TP utraci charakter przewoznika unijnego i wszystkie wynikajace z tego prawa, chyba, ze Kolumbia, Salwador, Brazylia, Chile lub Katar maja podpisana umowe z UE o nabywaniu udzialow w firmach z krajow UE, choc w to watpie. No i gdyby TP zostal kupiony przez QR lub LA/JJ to pewno zmienilby alians na oneworld, bo wiele wskazuje, ze LA/JJ wybierze oneworld, a QR coraz blizej do mariazu z BA i przystapienia do oneworld. Ciekawe co zdecyduje prezes TP, ktory pochodzi z Brazylii i w latach 90 kierowal brazylijskim Varigiem.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama