Katowice: Otwarcie terminala A

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
05 czerwca 2012 17:20
14 komentarzy
Reklama

Na cztery dni przed Euro 2012 w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, zostały oddane do użytku, zmodernizowana część terminala pasażerskiego A oraz pomoc nawigacyjna D-VOR/DME.

Do terminala A dobudowano nawę szerokości około 8,8m i długości 102m, wspomagającą funkcjonalnie istniejący obiekt. Terminal został powiększony o 1000 m kw., do 8200 m kw. Pojawiła się przeszklona fasada, a także nowy dach zawieszony na linach. Zadaniem wykonawcy, firmy SKANSKA SA, która modernizowała w Pyrzowicach także hangar techniczny, w którym serwisowane są statki powietrze linii lotniczej Wizz Air, było także zagospodarowanie terenów przyległych.

- Dzięki zakończeniu inwestycji rozbudowy terminalu A poprawie ulegnie nie tylko estetyka obiektu, ale także, co dla GTL SA jest zawsze priorytetem, jakość i komfort obsługi podróżnych – powiedział Artur Tomasik, prezes Katowice Airport.W drugiej połowie roku GTL SA wprowadzi nową usługę fasttrack (szybka droga) umożliwiającą szybką odprawę podróżnych biznesowych. W tym celu w terminalu B powstanie osobna kontrola bezpieczeństwa. Wprowadzenie ww udogodnienia zostanie połączone z oddaniem do użytkowania gruntownie zmodernizowanego saloniku business lounge w terminalu B.

GTL SA przystąpiło także do wewnętrznych prac koncepcyjnych związanych z budową osobnego, niewielkiego terminalu wraz z niezbędną infrastrukturą lotniskową (płyta postojowa, drogi kołowania) do obsługi pasażerów samolotów biznesowych lotnictwa ogólnego (general aviation). Docelowo ma on powstać w południowej części lotniska, za obecnie istniejącymi hangarami technicznymi. W drugiej połowie 2012 roku w planach jest także ogłoszenie przetargu na dzierżawę 0,6 ha działki położonej w południowej części lotniska (za budynkiem cargo) pod budowę minimum trzygwiazdkowego hotelu, w którym miejsca rezerwować będzie można poprzez światowe sieci rezerwacji biletów.

GTL SA aktualnie realizuje największy w historii Katowice Airport program inwestycyjny. Trwa budowa nowej płyty postojowej i modernizacja drogi kołowania E1,E2 i D. Realizowana od prawie dziesięciu miesięcy inwestycja zakończy się w drugim kwartale przyszłego roku. Najpóźniej w I kwartale 2013 roku GTL SA przewiduje rozpoczęcie budowy nowej drogi startowej Katowice Airport o długości 3200 metrów i szerokości 45 metrów. Obydwie inwestycje współfinansowane są ze źródeł unijnych w ramach Funduszu Spójność (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko). Ponadto jeszcze w tym roku, 20 lipca oddana zostanie do użytkowania najnowocześniejsza wśród polskich portów regionalnych baza techniczna do obsługi statków powietrznych. Złożą się na nią dwa hangary techniczne, w których jednocześnie będzie można serwisować cztery samoloty wielkości Airbusa A320, Boeinga 737, oraz cała niezbędna infrastruktura liniowa (przed hangarowe płyty postojowe, nowe drogi kołowania).

Drugą z inwestycji otwartych dzisiaj w Katowice Airport jest nowa katowicka radiolatarnia D-VOR/DME. Przedsięwzięcie realizowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która kupiła i zainstalowała nowe urządzenia nawigacyjne. Po uzyskaniu stosownej zgody administracyjnej, opublikowała zmianę w AIP Polska, umożliwiającą w oparciu o nową radiolatarnie lepsze wykorzystanie pomocniczego kierunku podejścia do lądowania na pyrzowickim lotnisku.

Lepsze oprzyrządowanie pomocniczego kierunku podejścia do lądowania ma duże znaczenie, gdyż pomocniczy kierunek podejścia do lądowania, w związku ze zmieniającą się strukturą wiatrów, jest coraz częściej operacyjnie wykorzystywany. Nowa radiolatarnia D-VOR zainstalowana w komplecie z dalmierzem DME to system radiowy, który dzięki specjalnym odbiornikom w samolocie - umożliwia pilotowi odczytanie namiaru prowadzącego do radiolatarni oraz podaje mu odległość od niej. Nowa radiolatarnia będzie wykorzystywana przede wszystkim, jako pomoc nawigacyjna w przypadku lądowania na pomocniczym kierunku RWY09. Na głównym kierunku RWY27, podstawową pomocą nawigacyjną pozostaje precyzyjny system ILS (Instrument Landing System).

Sygnał nowej radiolatarni został już zmierzony z powietrza. Po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia na użytkowanie (9 lutego 2012 roku), została zarejestrowana w ULC w rejestrze lotniskowych urządzeń nawigacyjnych, a następnie zostały opublikowane zmodyfikowane procedury startów i lądowań uwzględniające nową pomoc nawigacyjną. Radiolatarnia jest już od 31 maja 2012 operacyjnie wykorzystana przez pilotów. Budowa nowego urządzenia kosztowała 3 mln zł.(wartość netto sprzętu, projektu i robót budowlanych 3 000 903,00 zł).

PAŻP realizuje swoje inwestycje uwzględniając plany rozwoju lotnisk. Tak jest i w Katowicach. Nowe urządzenie D-VOR/DME zostało posadowione w taki sposób, aby mogło być wykorzystywane również dla planowanej, nowej drogi startowej na Lotnisku Katowice – powiedział Krzysztof Banaszek Prezes PAŻP.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
coby 2012-06-15 18:17   
coby - Profil coby
pytanie? ze stronki Katowice Airport wynika, że adres to Wolności 90
gosc_8a441 2012-06-15 11:16   
gosc_8a441 - Profil gosc_8a441
W starym terminalu a hangar jest tylko na czas EURO i tyl;ko dla czarterów z kibicami. Ale fakt faktem, nowy terminal powinien zostać jak najszybciej rozbudowany o część przylotów.
gosc_af91a 2012-06-15 07:54   
gosc_af91a - Profil gosc_af91a
a Gdańsk tez się popisuje nowuitki terminal a przyloty odbywają się w starym baraku i do tego jeszcze w wyniku dużego ruchu cześć odpraw jest w specjalnym hangarze !! to po kij im ten nowy termina?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama