LSR-G bez przywilejów emerytalnych

25 maja 2012 12:30
8 komentarzy
Reklama
Lotniskowi strażacy będą pracować do 67 roku życia. Podczas prac nad nową ustawą emerytalną w Sejmie ostatecznie odrzucona została poprawka, która zrównałaby zasady dla strażaków LSR-G i tych pracujących w Państwowej Straży Pożarnej. Stowarzyszenie LSR-G uważa, że decyzja łamie konstytucję.

Zgodnie z obecnym prawem strażacy lotniskowi nie są objęci przywilejami emerytalnymi. Oznacza to, że podlegają pod powszechny system i także ich dotknie podwyższenie wieku emerytalnego do 67 roku życia. Tymczasem strażacy PSP mają prawo do tzw. emerytur mundurowych. Po zmianie ustawy będą mogli kończyć pracę po 25 latach służby lub w wieku 55 lat.

Pomimo sprzeciwu całej opozycji, do objęcia strażaków LSR-G podobnym systemem zabrakło w Sejmie pięciu głosów. Ustawę przegłosował już Senat, a wkrótce podpisze ją prezydent.

Stowarzyszenie LSR-G krytykuje obecny system. Emerytowani strażacy z PSP mogą teraz przechodzić do pracy na lotniskach, co powoduje szybki wzrost średniej wieku w LSR-G. Ponadto, jak podkreśla Stowarzyszenie, strażacy lotniskowi mają dokładnie takie same przeszkolenie jak PSP, ale wyższe wymagania, m.in. dotyczące czasu reakcji. To wszystko powoduje, że malejąca z wiekiem sprawność fizyczna jest kluczowa.

Robert Rutczyk, przewodniczący Stowarzyszenia LSR-G, przyznaje, że odrzucenie poprawek w Sejmie oznacza, że sytuacja pozostanie bez zmian do końca tej kadencji parlamentu. Strażacy zamierzają jednak podnieść sprawę ponownie po wyborach. Uważają, że obecne przepisy łamią konstytucyjną zasadę równości. Do Trybunału Konstytucyjnego trafił już poselski wniosek o uznanie przepisów za niekonstytucyjne; złożenie podobnego zapowiada Stowarzyszenie LSR-G. Strażacy nie wykluczają też odwołania się do instytucji europejskich.

Strażacy mogą liczyć na wsparcie opozycji. Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego został złożony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, natomiast w parlamentarnej debacie najgłośniej interesu LSR-G broniła posłanka Krystyna Łybacka (SLD).

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_0b85f 2012-05-27 08:10   
gosc_0b85f - Profil gosc_0b85f
Rządowi brakło odwagi aby wprowadzić jeden powszechny system i objąć nimi także tych mających wypracowane w mundurówkach mniej jak 15 lat. Skoro są różnice to naturalnym jest, iż tożsame zawodowo grupy będą domagać się równego traktowania. Osobiście się nie dziwie i popieram. Jak bym był w takiej samej sytuacji robiłbym to samo i nie ma się czemu dziwić. Poza tym połowa parlamentu była za, czyli problem istnieje. Poza tym jak to jest możliwe, ze człowiek pobierający emeryturę dalej pracuje w zawodzie podkradając miejsca pracy młodym ludziom?
gosc_bda07 2012-05-27 07:59   
gosc_bda07 - Profil gosc_bda07
Wydawało by się, że strażak, ratownik powinien się szczycić ratowaniem życia i zdrowia ludzkiego a nie wyciaganiem zwłok ...w takim przypadku to pracownik dużej firmy pogrzebowej z Warszawy, który dziennie zajmuje się kilkudziesięcioma zwłokami, powinien przejść na emeryturę po roku pracy (w mawiasie ;))
gosc_46440 2012-05-27 07:54   
gosc_46440 - Profil gosc_46440
Do wcześniejszych postów to istnieją statystyki:
Zakładowa Służba Ratownicza Zakłady Chemiczne Oświęcim: liczba zdarzeń w roku
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy