Zakaz nocnych lądowań w całej UE?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 maja 2012 23:32
17 komentarzy
Reklama

Czy w całej Europie zostanie wprowadzony ośmiogodzinny zakaz lądowań w godzinach nocnych? Taki pomysł padł na dzisiejszym (8.5) posiedzeniu komisji transportu Parlamentu Europejskiego.

W trakcie wysłuchania publicznego dotyczącego tzw. pakietu lotniskowego Komisji Europejskiego, czyli zestawu trzech propozycji legislacyjnych dotyczących lotnictwa był obecny m.in. Martin Kessel. Niemiec reprezentował stowarzyszenie Unia Europejska przeciwko Niepokojeniu przez Samoloty, które powstało w 1968 r. jako związek osób protestujących przeciwko nocnym operacjom lotniczym.

- To pierwszy raz, kiedy Parlament Europejski zaprosił przedstawiciela osób, które są zirytowane przez samolotowy hałas. W Europie jest ponad 10 mln osób, które w nocy nie mogą spać, bo przeszkadzają im lądujące i startujące samoloty. Chcemy wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu nocnych lotów na 240 lotniskach w UE, który obowiązywałby przez osiem godzin - przedstawił postulaty stowarzyszenia Kessel.Martin Kessel podkreślał, że sam mieszka w okolicy lotniska we Frankfurcie i po wprowadzeniu sześciogodzinnego zakazu nocnych lotów jego komfort życia znacznie się poprawił.

- Różnica pomiędzy hałasem związanym z lotnictwem, a tym wynikającym z ruchu drogowego lub kolejowego jest taka, że tego pierwszego nie da się uniknąć. Można się przeprowadzić z daleka od drogi, ale nigdy nie wiadomo, czy jutro ścieżka lotu samolotów nie zostanie poprowadzona nad naszym domem - tłumaczył Kessel.

Równocześnie przedstawiciel stowarzyszenia walczącego z hałasem lotniczym przyznał, że rozwiązania powinny być wypracowane na poziomie lokalnym przez mieszkańców i przedstawicieli lotnisk. Inne są potrzeby na północy Finlandii, a inne w Barcelonie - mówił Kessel.

Pomysł Kessela poparła część europosłów, m.in. Sabine Wils (Niemcy, Zjednoczona Europejska Lewica).

- Zdrowie i standardy życia powinny być ważniejsze od ekonomicznego zysku. Zgadzam się, że powinien istnieć europejski, ośmiogodzinny zakaz lotów nocnych - powiedziała Wils.

- Decyzje powinny być podejmowane przez władze lokalne. Nie powinniśmy mówić ani o europejskim zakazie lotów nocnych, ani o jednolitym podejściu do wszystkich lotnisk - protestował Michel Adam z Europejskiego Stowarzyszenia Linii Lotniczych (AEA).

Również większość europosłów sprzeciwia się jednorodnemu podejściu. Wielu woli uchwalić dyrektywę, a nie rozporządzenie, bo w ten sposób państwa członkowskie będą miały więcej swobody w podejmowaniu decyzji. Choć Komisja Europejska broni zasadności rozporządzenia, również jej przedstawiciel był sceptyczny wobec ogólnoeuropejskiego zakazu lotów nocnych.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński (Pasazer.com)
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
ktgracz 2012-05-11 18:57   
ktgracz - Profil ktgracz
Tamten link...
zobacz link
ktgracz 2012-05-11 14:00   
ktgracz - Profil ktgracz
gosc_24e6f: nice :) // W chinach mają takie coś (urzędnik na lotnisku, w Banku, itd.) jak w linku :D // Patrząc jak ktoś jest a-u-t-e-n-t-y-c-z-n-i-e zainteresowany naszą sprawą, uwija się jak może, samą przyjemnością (taki świeży powiew... że jednak można inaczej!) jest potem nacisnąć "Greatly satisfied". // PS. Do wcześniejszego wpisu, nie mówię by zaraz karać nawet za niewinność każdego szkodnika (nic nie produkuje, a przeważnie tylko szkodzi tym, którzy tworzą miejsca pracy), ale na wstępie za kratki do wyjaśnienia, czyli domniemanie winy (zarządzenia które mają wpływ na setki czy tysiące podmiotów gospodarczych, to odpowiednio większa odpowiedzialność!) z której trzeba się dopiero oczyścić. Oczywiście takie coś jest nie do przyjęcia w tzw. cywilizowanym/ I-szym świecie (USA, EU, AU).
hops 2012-05-11 10:02   
hops - Profil hops
ktgracz: PP ma po prostu urzędniczy (jak sam zauważyłeś niezbyt poprawny, a wręcz skostniały) charakter, więc na wszystko jest czas. polecam link ;)
zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama