Azja nie zgodzi się na ETS

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 lutego 2012 04:33
5 komentarzy
Reklama

Najważniejsi przedstawiciele azjatyckiego transportu lotniczego przekazali wczoraj (13.2) swoje stanowisko w sprawie europejskiego Schematu Handlu Emisjami (ETS). Podczas konferencji, w której udział wziął wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport Siim Kallas zapowiedzieli, że nie zaakceptują tego projektu Brukseli. Spotkanie miało miejsce na salonie lotniczym Singapore Air Show.

Kallas również zajął twarde stanowisko, mówiąc, że choć Unia Europejska może negocjować warunki i zmiany w ETS-ie, to jedynie na własnych zasadach i bez pośpiechu. Do tego czasu ETS będzie obowiązywał w obecnym kształcie i dotyczył wszystkich przewoźników latających do Europy.

Przemówienie Kallasa w Singapurze jest bardzo znaczące, bo zaledwie kilka dni wcześniej chiński rząd prawnie zakazał swoim przewoźnikom brania udziału w ETS-ie. Podobna ustawa jest już w amerykańskim Kongresie i wkrótce zapewne wejdzie w życie.

Nie wiadomo, jak zakończy się spór o ETS. Kallas zgodził się, że potrzebne są rozmowy wielostronne w ramach ICAO. Tymczasem pozaeuropejskie rządy grożą sankcjami, które mogą uderzyć nie tylko w przewoźników, ale także np. w Airbusa, który ma jedną ze swoich fabryk w chińskim Tianjin.

Już wkrótce na łamach Pasazer.com ukaże się szczegółowa analiza mechanizmów ETS i powodów, dla których system jest tak mocno krytykowany przez pozaunijnych przewoźników.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
hops 2012-02-14 21:23   
hops - Profil hops
problem leży jeszcze gdzie indziej... z bzdurnej reglamentacji uprawnień, ponieważ jeśli dobrze interpretuję regulacje, to do 2015 nie ma już darmowych uprawnień. czyli ani nowy przewoźnik nie ma co liczyć na darmową pulę (80 kilku procent), ani przewoźnik, który nagle wszedł w system...
4tech 2012-02-14 18:19   
4tech - Profil 4tech
ciekawie byłoby gdyby europejskie linie lotnicze się "zbuntowały" i również nie płaciłyby;) na zasadzie "jak oni nie płacą to my też nie". Z drugiej zaś strony ciekawe co zrobi EU z faktem że linie azjatyckie i amerykańskie nie będą płacić narzuconego haraczu. Będą karać je zakazem lotów? No to w łeb dostaną też linie europejskie w ramach reperkusji... ciekawie może to wszystko wglądać;)
gosc_0e2ef 2012-02-14 18:03   
gosc_0e2ef - Profil gosc_0e2ef
System bzdurny i chory. Już niedługo wszystko będziemy robić pod pantofel obrońców środowiska, którzy sami często korzystają z samolotów. Paranoja. To tak jak jakieś zielsko może zagrodzić inwestycjom w Bydgoszczy. Dość żałosne.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama