SAS wprowadza płatny wybór miejsc w klasach premium

19 października 2023 10:40
Skandynawskie linie lotnicze SAS dołączają do coraz większej liczby przewoźników nieoferujących bezpłatnego wyboru miejsc nawet w klasie biznes.
Reklama
Przewoźnik ogłosił, że nowe reguły odpłatnej rezerwacji miejsc obowiązują od razu dla nowych rezerwacji obejmujących podróż od 23 października br. Zakładają one, że za wybór miejsc z wyprzedzeniem we wszystkich klasach serwisowych linii będzie pobierana opłata, której wysokość zależy od rodzaju miejsca, trasy i klasy przelotu. Darmowy wybór foteli zachowają jedynie pasażerowie posiadający statusy Gold, Diamond i Pandion w programie lojalnościowym SAS-u EuroBonus, a także posiadacze SAS Travel Pass. Opłaty nie będą też pobierane od osób podróżujących w klasie premium (SAS Plus) na trasach krajowych.


Do tej pory wybór miejsc w klasie biznes i premium był zawsze bezpłatny, a za zwykłe fotele w klasie ekonomicznej pobierane były opłaty w przypadku taryf light. Zgodnie z nowymi zasadami za rezerwację konkretnych miejsc w trakcie rezerwacji lub po jej dokonaniu a przed otwarciem odprawy trzeba zapłacić (przykładowa kalkulacja w oparciu o przelot Gdańsk-Kopenhaga-Nowy Jork):
  • w klasie ekonomicznej (SAS Go): 44-89 zł na trasach europejskich oraz 84-308 zł na lotach międzykontynentalnych
  • w klasie premium (SAS Plus): 89-125 zł na trasach europejskich oraz 201 zł na lotach międzykontynentalnych
  • w klasie biznes (SAS Business): 402-536 zł (loty międzykontynentalne)
Ceny poszczególnych miejsc mogą się różnić od podanych wyżej w zależności od trasy, daty podróży, a także wyprzedzenia z jakim dokonywana jest ich rezerwacja. W razie braku skorzystania z tej usługi możliwy będzie dla wszystkich podróżnych darmowy wybór foteli najwcześniej 30 godzin przed wylotem, a więc dopiero w trakcie odprawy i oczywiście z pośród tych, które pozostaną do tego czasu niezajęte.

Zmiana polityki skandynawskiego przewoźnika w zakresie dystrybucji miejsc wpisuje się w próbą maksymalizacji jego przychodów w obliczu trwającego postępowania naprawczego. Zniesienie bezpłatnego wyboru foteli nawet w klasach premium nie jest też niczym nowym i zaskakującym dziś w światowej branży. Na taką formę monetyzacji swoich usług zdecydowały się m.in. British Airways, Iberia, SWISS, Finnair, Qatar Airways i inne linie.

Fot. M. Stus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy