×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Modlin: 150 mln zł na budowę lotniskaNa ostatnią prostą wkracza nie tylko budowa portu lotniczego w Modlinie, ale i proces jego finansowania. Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin pozyska 150 mln zł na finansowanie inwestycji. Będzie to możliwe za sprawą emisji obligacji. Dziś (10.01) w urzędzie marszałkowskim wspólnicy spółki, członkowie zarządu oraz przedstawiciele Banku Pekao S.A. podpisali umowę wsparcia realizacji projektu „Uruchomienie lotniska komunikacyjnego poprzez modernizację Portu Lotniczego Warszawa-Modlin”.

Dla lotniska emisja obligacji oznacza domknięcie finansowania inwestycji. Na mocy zmienionej wcześniej umowy spółki, województwo zobowiązało się do podnoszenia kapitału zakładowego spółki poprzez objęcie nowych udziałów, w przypadku gdy spółka nie będzie w stanie samodzielnie zgromadzić odpowiednich środków na wykup obligacji.

Lotnisko w Modlinie to jedna z najważniejszych inwestycji na Mazowszu. Dziś można już powiedzieć, że wychodzimy na ostatnią prostą i to zarówno jeśli chodzi o kwestie finansowe, jak i sam proces inwestycyjny. A pamiętajmy, że wszystko to dzieje się w mało przyjaznym dla inwestycji okresie, mocno naznaczonym skutkami kryzysu. Do tej pory województwo objęło udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki na kwotę blisko 100 mln zł, a teraz zabezpieczyło na ten cel kolejne 200 mln zł – podkreślił Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, wicemarszałek województwa.Umowę w sprawie emisji obligacji spółka i Bank Pekao S.A. podpisały 28 października 2011 roku. W ten sposób Port Lotniczy Warszawa-Modlin pozyska środki na finansowanie prowadzonej inwestycji mającej na celu powstanie lotniska komunikacyjnego. Zgodnie z umową obligacje mają być wykupione do końca września 2020 roku. Proces pozyskiwania finansowania trwał około roku. Brały w nim udział trzy instytucje finansowe zainteresowane emisją obligacji dla Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Mam nadzieję, że nie dojdzie do realizacji tej umowy! To zdarza mi się po raz pierwszy, zazwyczaj, w takich okolicznościach życzymy sobie szybkiej lub przynajmniej terminowej realizacji umowy, a ta powinna zostać odłożona głęboko na dno szuflady – stwierdził Piotr Okienczyc, prezes spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa – Modlin. - Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że nasze oczekiwania się spełnią. Lotnisko, zwłaszcza tak dobrze usytuowane jak nasze, jest długoterminową, ale opłacalną inwestycją, więc  zamierzamy w terminie realizować swoje zobowiązania finansowe - dodał.

Lotnisko Warszawa-Modlin zmienia się niemal każdego dnia. Część lotnicza portu jest już na ukończeniu. Gotowa jest droga startowa o długości 2500 m wraz z systemem odwadniającym. Roboty prowadzone są jeszcze na drogach kołowania i drogach technicznych lotniska. Terminal jest już obiektem zamkniętym. Trwa jego wykańczanie i wyposażanie m.in. montowany jest system bagażowy i pierwsze stanowiska check-in. Prowadzone są odbiory kilku obiektów m.in. głównego punktu kontroli i budynków biurowych. Do końca zbliżają się też roboty budowlane dróg dojazdowych i parkingów. Dokonywane są zakupy sprzętu i wyposażenia lotniska.

Fot. Anna Robaczyńska
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie