×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowy system identyfikacji samolotówEurocontrol odchodzi od systemu identyfikacji samolotów na podstawie kodów transpondera (tzw. squawk). Już od przyszłego roku zostaną wprowadzone nowe zasady, opierające się na wykorzystaniu transponderów w trybie S oraz scentralizowanym nadawaniu kodów squawk.

Największą wadą kodów squawk jest ich ograniczona liczba. Czterocyfrowe kody (cyfry od 0-7) mogą utworzyć tylko 4096 kombinacji, a dzienna liczba lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej przekracza 30 tys.

Nowe zasady wejdą w życie od lutego 2012 r. i obejmą ok. połowy samolotów w europejskiej przestrzeni powietrznej. Ich operatorzy będą musieli wymienić starsze radary pracujące w trybie A/C na nowsze z trybem S, który umożliwia przekazanie większej ilości danych i jest bardziej niezależny.

Od 2020 roku nowe zasady obejmą wszystkie samoloty przelatujące przez obszar Europejskiego Wspólnego Nieba (European Single Sky).

Dominik Sipińskigość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie