Flota: Leasing czy własność? Leasingowane samoloty w przewadze

17 kwietnia 2024 09:00
Globalnie większość samolotów linii lotniczych nie jest ich własnością. Przewoźnicy częściej pozyskują flotę na podstawie umów z leasingodawcami.
Reklama
Ponad pięćdziesiąt lat temu linie lotnicze były właścicielami 90 proc. swoich samolotów. Przez ostatnie pół wieku ten stan rzeczy uległ zasadniczej zmianie. Na ten fenomen uwagę zwróciła ostatnio w swoich publikacjach International Air Transport Association (IATA). Obecnie przewoźnicy mają wybór pomiędzy zakupem samolotów, a ich leasingiem, a preferowaną opcją stała się właśnie ta druga forma finansowania floty.


W latach 70-tych liczba dzierżawionych samolotów na świecie nie przekraczała 10 proc. W 2022 r. ten udział osiągnął poziom 58 proc. Najbardziej spektakularny wzrost miał miejsce w latach 1980–2010. Udział maszyn leasingowanych po raz pierwszy przekroczył granicę 50 proc. w 2004 r. W ostatnich latach ta proporcja ustabilizowała się na poziomie ok. 60 proc., co według IATA może oznaczać osiągnięcie optymalnego podziału pomiędzy własnością a leasingiem w branży lotniczej.

Wykres 1 przestawia zmianę liczby samolotów w leasingu (kolor ciemnoszary) i we własności (kolor jasnoszary) linii lotniczych (oś lewa) oraz udział dzierżawionych maszyn globalnie i w czterech regionach: Ameryka Łacińska, Ameryka Północna, Azja - Pacyfik i Europa (oś prawa).

Wykres 1. Źródło: IATA Sustainability and Economics i Cirium

Na większą skalę oferty leasingu pojawiły się po raz pierwszy pojawił się w Ameryce Północnej, gdzie w 1978 r. zderegulowano rynek przewozów lotniczych. W ciągu następnego dziesięciolecia wzrost popytu na lotnicze podróże i przewóz towarów spowodował zwiększenie udziału leasingowanych samolotów z 20 do 50 proc. Od tego czasu linie lotnicze w Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji zaczęły korzystać z leasingu do tego stopnia, że udział ich własnych samolotów spadł do prawie 30 proc. Z kolei w Ameryce Północnej następuje spadek udziału leasingu, czyli tendencja odwrotna. W tym regionie w apogeum, czyli w 1992 r. dzierżawione samoloty stanowiły ok. 60 proc. Obecnie ten udział wynosi 40 proc. i jest niższy o 20 pkt-ów proc.

Według IATA niższy udział leasingowanych samolotów w Ameryce Północnej wynika z kilku przyczyn. Po pierwsze, linie lotnicze z Ameryki Północnej mają łatwiejszy dostęp do rynków kapitałowych i stosunkowo tanich innych form finansowania, takich jak np. dług korporacyjny. Po drugie, najwięksi przewoźnicy sieciowi, którzy mają obecnie największy udział w rynku są właścicielami znacznej części swojej floty. Wreszcie, pewną rolę mogły odegrać lepsze wyniki finansowe regionu, co sprzyjało pozyskiwaniu samolotów na własność.

Z drugiej strony IATA stawia tezę, że wyższy udział leasingu w innych regionach, z wyjątkiem Afryki, prawdopodobnie umożliwił szybsze odnawianie floty. Według stanu na lipiec 2023 r. wiek światowej floty będącej w eksploatacji i obejmujący zarówno nowo wyprodukowane samoloty, jak i niektóre 50-letnie regionalne turbośmigłowe wynosi 11,6 lat. Wykres 2 prezentuje średni wiek samolotów w sześciu regionach tzn. w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Ameryce Północnej, Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie i w Europie. Kolor niebieski oznacza odrzutowce wąskokadłubowe, czerwony szerokokadłubowce, żółty odrzutowce regionalne a różowy turbośmigłowce.

Wykres 2. Źródło: IATA Sustainability and Economics i Cirium

Patrząc na samoloty według regionów widać, że najmłodszą flotą (ok. 10 lat) mogą pochwalić się Azja i Pacyfik oraz Bliski Wschód, podczas gdy wiek maszyn w Europie odpowiada średniej światowej. Floty w obu Amerykach, zwłaszcza w Ameryce Północnej, są zwykle nieco starsze, częściowo z powodu starzejących się odrzutowców regionalnych. Flota afrykańska jest starsza, o ok. 5 lat od średniej światowej. Wiek floty z obszaru Azji i Pacyfiku (9,7 lat) wydaje się potwierdzać tezę IATA. Jednak wiek floty w Ameryce Łacińskiej (12,4 lat), gdzie udział leasingu jest najwyższy (ok.75 proc.) zdaje się twierdzeniu stowarzyszenia przewoźników przeczyć.

Na koniec warto poświęcić kilka słów polskiemu podwórku, czyli sprawdzić jak w opisywanych aspektach funkcjonowania branży lotniczej wygląda LOT. Flota narodowego przewoźnika składa się z 75 samolotów, wliczając dwa embraery E175 nadal latające dla polskiego rządu. Według ostatniego dostępnego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2022 r. LOT na własność posiadał tylko jeden samolot i był to embraer E175. Oznacza to, że w Locie udział leasingu finansowego i operacyjnego przekracza 95 proc., a więc jest o ponad 20 p-któw proc. wyższy od średniej europejskiej. Natomiast wiek floty polskiej linii wynosi obecnie 11,7 lat, czyli nieznacznie więcej niż średnia dla regionu Europy.

Niniejszy artykuł powstał na podstawie publikacji IATA pt. "More aircraft are leased than owned by airlines globally" oraz "Balancing fleet age for efficiency and sustainable growth".

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy