Najbardziej nietypowe połączenia lotnicze

30 marca 2024 09:00
Istnieją połączenia lotnicze, które na pierwszy rzut oka wydają się nie mieć żadnego logicznego uzasadnienia. Po głębszej analizie okazuje się, że trasy te jak najbardziej mają lub miały rację bytu. Dzisiaj przedstawimy kilka z nich.
Reklama

Rzeszów - Nowy Jork

Pierwszą trasą, którą omówimy w dzisiejszym zestawieniu jest połączenie ze stolicy Podkarpacia do największego miasta w Stanach Zjednoczonych. Rzeszów jest jednym z trzech polskich miast, które posiada połączenie z Nowym Jorkiem. Wiele większych miast, zarówno w Polsce, jak i w Europie nie ma bezpośrednich lotów do Nowego Jorku. Co więcej, połączenia do największego amerykańskiego miasta nie ma również część europejskich stolic. Trasa Rzeszów – Nowy Jork ma jednak swoje zasadnicze uzasadnienie. Duża część polonii amerykańskiej zamieszkującej miasto i stan Nowy Jork, a także sąsiednie New Jersey czy Pensylwanię pochodzi właśnie z południowo-wschodniej Polski, w tym z Podkarpacia i okolic Rzeszowa. Ponadto na Podkarpaciu mieści się polska Dolina Lotnicza. Wiele amerykańskich firm z branży lotniczej ma swoje przedstawicielstwa właśnie w tym regionie Polski. Rejsy na tej trasie są wykonywane w sezonie letnim raz na tydzień przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Jasionka jest obok lotniska w Shannon najmniejszym europejskim portem lotniczym posiadającym bezpośrednie połączenie transatlantyckie.

Wrocław – Seul

Drugą trasą z polskiego podwórka jest połączenie pomiędzy stolicami województwa dolnośląskiego i Korei Południowej, które zostało uruchomione przez LOT na początku listopada 2023 roku. Loty pomiędzy Wrocławiem i Seulem zostały uruchomione ze względu na silne więzi ekonomiczne Dolnego Śląska i Korei Południowej. W tym regionie swoje siedziby posiada około 250 południowokoreańskich firm, co stanowi blisko połowę wszystkich przedsiębiorstw z tego kraju, które działają na terenie Polski. W ciągu roku pomiędzy Wrocławiem i Seulem podróżuje nawet 25 tys. pasażerów. Rejsy na tej trasie są realizowane raz w tygodniu.



Birmingham – Amritsar

Amritsar jest pięćdziesiątą największą pod względem ludności aglomeracją w Indiach. Mimo to Amritsar jest jednym z dziewięciu indyjskich miast, które posiada połączenie lotnicze z Londynem, a także jednym z dwóch obok stolicy najludniejszego kraju na świecie, które ma bezpośrednie loty z Birmingham. Połączenie to ma podobne uzasadnienie jak trasa Rzeszów – Nowy Jork. W Birmingham i jego okolicach żyje ponad 100 tys. ludzi pochodzących z Pendżabu oraz wyznawców sikhizmu. To właśnie Amritsar jest najważniejszym miastem kultu sikhów oraz drugim największym miastem stanu Pendżab. Połączenie jest obsługiwane przez Air India. Co ciekawe, przed wybuchem epidemii wirusa COVID-19 loty na trasie Birmingham – Amritsar były również obsługiwane przez Turkmenistan Airlines z przesiadką w Aszchabadzie. Narodowy turkmeński przewoźnik realizował loty do obu miast niemalże wyłącznie pod kątem ruchu przesiadkowego. Co więcej, na obu trasach obowiązywał ten sam numer rejsu.

Fuzhou – Nowy Jork

Kolejnym przykładem związanym z ruchem etnicznym jest trasa Fuzhou – Nowy Jork. Rejsy pomiędzy stolicą prowincji Fujian a największym amerykańskim miastem zostały zainaugurowane w 2017 roku przez linię XiamenAir. W Nowym Jorku i jego okolicach żyje od 150 do nawet 300 tys. osób, które mają swoje korzenie w Fuzhou oraz prowincji Fujian. W momencie inauguracji połączenia Fuzhou było czwartym miastem Chińskiej Republiki Ludowej po Pekinie, Szanghaju, Kantonie oraz piątym w Chinach włączając Hongkong z bezpośrednimi lotami do Nowego Jorku. Połączenie zostało jednak zawieszone wraz z pandemią. XiamenAir ma jednak nadzieję, że już w najbliższym czasie uda się przywrócić bezpośrednie loty pomiędzy oboma miastami.


Dubaj – Yinchuan

Yinchuan był jednym z pięciu miast w Chińskiej Republice Ludowej obok Pekinu, Szanghaju, Kantonu i Zhengzhou, do którego rejsy obsługiwała linia Emirates. Obecnie emiracki przewoźnik lata jedynie do trzech pierwszych miast spośród wymienionych. Loty do Yinchuan i Zhengzhou były realizowane w ramach jednej rotacji. Loty do omawianego chińskiego miasta były wykonywane na potrzebę zamieszkującej je mniejszości muzułmańskiej. Yinchuan jest stolicą Ningxia – jednego z pięciu regionów autonomicznych ChRL-u. Region jest zamieszkiwany przez mniejszość Hui, która od Chińczyków Han różni się tym, że wyznaje islam, a nie tradycyjne chińskie religie. Połączenie było realizowane w celu umożliwienia przedstawicielom grupy etnicznej Hui lotów do Medyny i Mekki (obsługiwanej przez lotnisko w Dżuddzie), które są najważniejszymi ośrodkami dla wyznawców islamu. Samo Yinchuan znajduje się poza pierwszą „50” największych pod względem ludności miast w Chinach.

Stavanger – Houston

Kolejnym ciekawym przykładem jest trasa z norweskiego miasta Stavanger do największego miasta w Teksasie, która została zainaugurowana przez SAS w 2014 roku, jednak już pod koniec sezonu letniego 2015 roku została zlikwidowana. Było to jedyne połączenie ze Stavanger do Ameryki Północnej, a także jedyne w siatce skandynawskiego przewoźnika do Houston. Loty pomiędzy tymi miastami były skierowane niemalże wyłącznie do pasażerów biznesowych, ponieważ Stavanger i Houston są najważniejszymi ośrodkami wydobycia ropy w Europie i Ameryce Północnej. Trasę na zlecenie SAS-u obsługiwały samoloty typu Boeing 737 należące do linii PrivatAir, które były wyposażone wyłącznie w 44 fotele klasy biznes.



Friedrichshafen - St. Gallen-Altenrhein

Na koniec najkrótsza trasa w naszym zestawieniu. Przed pandemią w latach 2016-2017 linia People’s Viennaline obsługiwała połączenie ze szwajcarskiego St. Gallen do położonego po niemieckiej stronie jeziora Bodeńskiego miasta Friedrichshafen. Trasa ta w linii prostej liczy ok. 19 km. To tyle, ile z Lotniska Chopina w Warszawie na Station Narodowy i z powrotem. Lot trwał zaledwie osiem minut. Połączenie miało wówczas swoje logiczne uzasadnienie. Pokonanie trasy między tymi miastami drogą lądową zajmowało wówczas godzinę jazdy samochodem przez Austrię, lub dwie godziny jazdy pociągiem. Trasa została jednak zlikwidowana w kwietniu 2017 roku. Przyczyną był niski popyt związany z równoległym uruchamianiem nowych połączeń promowych przez Jezioro Bodeńskie. Przez długi czas głównym połączeniem promowym była trasa z Konstancji (ok. 45 km od St. Gallen) do Meersburg (niecałe 20 km od Friedrichshafen).


Warto dodać, że podobny artykuł przygotowaliśmy w 2012 roku. Obecne zestawienie obejmuje połączenia, które zostały uruchomione w następnych latach, a także uwzględnioną wówczas trasę Birmingham – Amritsar, na której zmienił się przewoźnik.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy