20 km odrzutowcem. Najkrótsze trasy świata

26 września 2016 08:07
13 komentarzy
Z warszawskiego Lotniska Chopina na Stadion Narodowy i z powrotem - dokładnie taki dystans pokonuje najkrótszy rozkładowy lot międzynarodowy obsługiwany samolotem odrzutowym. To niecałe 20 kilometrów.
Reklama
2 listopada austriacka linia lotnicza People's Viennaline uruchomi połączenie ze szwajcarskiego lotniska Sankt Gallen-Altenrhein, swojej głównej bazy, do położonego zaledwie 19 km dalej niemieckiego Friedrichshafen. Będzie to najkrótszy międzynarodowy lot świata. Linia wykorzysta do jego obsługi odrzutowe embraery 135 i 145.

Wydawać by się mogło, że lot międzynarodowy, do tego jeszcze obsługiwany samolotem odrzutowym, musi oznaczać w miarę poważny dystans. Nic bardziej mylnego. Rozkłady linii lotniczych na całym świecie są pełne połączeń, które liczą sobie zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. Część z nich to przebazowania maszyn, inne loty to rejsy łączone, ale nie brakuje też całkiem "zwykłych" tras.

Dzięki rozkładom dostępnym poprzez OAG Schedules Analyser Pasazer.com sprawdził, gdzie odrzutowce obsługują najkrótsze trasy międzynarodowe.

1. Sankt Gallen-Altenrhein (Szwajcaria) - Friedrichshafen (Niemcy), 19 km

Połączenie People's Viennaline, które wystartuje 2 listopada br., to absolutny rekordzista. Loty będą obsługiwane dwa razy dziennie, rano i wieczorem, we wszystkie dni robocze. Długość trasy to mniej niż odległość od południowego skraju Warszawy do jej północnej granicy, albo niż od lotniska w Goleniowie do centrum Szczecina. Nawet maratończyk pokonuje w ciągu jednego biegu dwukrotnie większy dystans.


Loty te jednak tylko pozornie nie mają sensu. Miasta dzieli Jezioro Bodeńskie i droga samochodem zajmuje znacznie ponad godzinę. Dystans wydłuża się do ok. 80 km, a droga wiedzie jeszcze po drodze przez Austrię. Do tego dla przewoźnika to szansa na przebazowanie samolotu, niezbędne z uwagi na obsługiwane rejsy z Friedrichshafen do Kolonii/Bonn.

2. Brazzaville (Kongo) - Kinszasa (Demokratyczna Republika Konga), 24 km

Obydwie stolice są położone naprzeciwko siebie na brzegu rzeki Kongo - odległość między brzegami wynosi w tym miejscu ok. 3 km. Jednak przez rzekę nie ma żadnego mostu, a połączenia promowe są fatalne, drogie, zatłoczone i niebezpieczne. Bilet w dwie strony kosztuje nawet 40 dolarów, co stanowi ponad 50 proc. miesięcznego dochodu mieszkańców Kinszasy - z tego powodu ruch między stolicami Kong jest mniejszy niż między Berlinem Wschodnim i Zachodnim w 1988 r. 24-kilometrowy lot jest praktycznie jedyną wygodną drogą między Brazzaville a Kinszasą, choć pasażerowie lokalni stanowią tutaj margines.

Połączenie obsługują z różną częstotliwością trzy linie lotnicze: ASKY Airlines z Togo, Camair z Kamerunu i Kenya Airways. Dla wszystkich z nich loty między stolicami Kongo i DR Kongo to tylko część łączonych lotów z krajów rodzimych. Do obsługi połączeń wykorzystywane są boeingi 737-700, 737-800 i embraery 190.

3. Bonaire (Holandia Karaibska) - Curacao (Curacao), 74 km

Trudno określić, czy ta licząca 74 km trasa jest w pełni międzynarodowa. Zarówno Bonaire, jak i Curacao należą do Holandii, jednak te karaibskie wyspy mają zupełnie inny status państwowy. O ile Bonaire jest częścią Holandii Karaibskiej, czyli w pełni włączonej do tego państwa prowincji, to Curacao jest terytorium zależnym od Holandii.

Między wyspami regularne loty, choć jedynie raz w tygodniu, oferują lokalne linie Insel Air. Wykorzystują one do obsługi półgodzinnego lotu odrzutowe mcdonnelle-douglasy MD83. Pojedyncze loty między wyspami obsługują również boeingami 787-8 Dreamliner linie TUIFly, ale to tylko łączony odcinek rejsu z Europy.

4. Bahrajn (Bahrajn) - Dammam (Arabia Saudyjska), 87 km

Między położonymi niecałe 100 km od siebie miastami na wybrzeżu Zatoki Perskiej latają dwie linie. Dla bahrajńskiego Gulf Air to normalne, regularne połączenie - przewoźnik obsługuje tę trasę dwa razy dziennie w kierunku z Dammamu do Bahrajnu i raz dziennie w przeciwnym. Na trasie wykorzystywany jest airbus A320.


Między miastami lata także Lufthansa. Przewoźnik oferuje loty z Frankfurtu przez Dammam do Bahrajnu sześc razy w tygodniu. Połączenie jest obsługiwane szerokokadłubowym airbusem A330-300. Co prawda odcinek między Arabią Saudyjską a Bahrajnem nie jest głównym celem lotu, ale mimo to czyni to z połączenia Lufthansy najkrótszy na świecie regularny lot obsługiwany samolotem szerokokadłubowym.

5. Kolejne miejsca: Karaiby, Finlandia i inni

Na kolejnym miejscu znalazła się trasa z St. Kitts do Antiguy, którą obsługuje British Airways - to lot łączony z Londynu. 100-kilometrowy odcinek obsługuje boeing 777.

Dalsze pozycje zajęły: Helsinki-Tallinn (101 km, Finnair - lata głównie ATR-ami, ale czasem wykorzystywane są embraery 190) oraz Kotonu-Lagos (105 km, trasę między głównymi miastami Beninu i Nigerii obsługuje tylko w jednym kierunku nigeryjska linia Arik Air jako międzylądowanie na trasie z Douali).

Austrian rekordzistą z Polski

Najkrótszą trasą obsługiwaną samolotami odrzutowymi z Polski są połączenia Austrian Airlines z Krakowa do Wiednia. Austriacka linia na tej mierzącej 320 km trasie lata odrzutowymi fokkerami 70 i 100. Z kolei najkrótszą trasą PLL LOT obsługiwaną odrzutowcami jest połączenie z Warszawy do Lwowa - na tej trasie latają embraery 170 i 175, a dystans pokonywany przez samoloty to 333 km.


Na kolejnych miejscach są połączenia: Gdańsk-Malmo (Wizz Air, 349 km), Gdańsk-Kopenhaga (SAS, 394 km) i Poznań-Malmo (Wizz Air, 412 km).

Szerokie kadłuby: Chiny i Bliski Wschód

Nie licząc tras łączonych, najkrótszym połączeniem obsługiwanym samolotem szerokokadłubowym jest trasą z Hongkongu do Kantonu - na tej 135-kilometrowej trasie raz dziennie airbusem A330-300 lata linia Dragonair (która wkrótce stanie się marką Cathay Dragon). Tylko o 11 km dłuższa jest trasa Qatar Airways z Dohy do Bahrajnu (airbus A330-200). Trasa katarskiej linii z Dohy do Dammamu to z kolei najkrótsza trasa obsługiwana samolotami z czterema silnikami - część lotów na tym liczącym 225 km połączeniu obsługują airbusy A340-600.

Natomiast najkrótszą trasą obsługiwaną dwupokładowym odrzutowcem jest połączenie Korean Air z Seulu do Shenyang w Chinach. Trasa ma 528 km, obsługują ją boeingi 747-400.

fot. People's Viennaline, Dominik Sipinski
infografika Dominik Sipinski

Dystans połączeń w linii prostej - nie uwzględnia faktycznej trasy przelotu. Rozkłady lotów na sezon zimowy 2016-17 r. według OAG Schedules Analyser.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
volleck 2016-09-30 01:31   
volleck - Profil volleck
miesiac temu lecialem z Larnki na Cyprze do Bejrutu w Libanie Airbusem320 linni MEA a powrotny Aegean. I jak narazie to moj najkrotszy lot ktory trwal jakies 20-25 minut. No nieliczac sp. Cenralwings'a ktory z powodu mgly w KRK wyladowal w KTW lot z Cork by po 2 godzinach siedzenia w samolocie na plycie w KTW leciec do KRK zajelo to jakies 12 minut wtedy.
gość_2da1d 2016-09-28 15:30   
gość_2da1d - Profil gość_2da1d
Równie krótka a może nawet krótsza jak połączenie KRK - Wiedeń, jest też Lotowska trasa krajowa KRK/KTW - WAW. Nie pamiętam jak z KTW obecnie, ale z KRK można się załapać nie tylko na Dasha ale i 737 albo EMB.
gość_8c428 2016-09-27 16:45   
gość_8c428 - Profil gość_8c428
w Polsce najkrótszą trasą jest WAW-SZY
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy