Najdziwniejsze trasy na świecie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 października 2012 11:34
41 komentarzy
Reklama

Sześć tras z i do Europy znalazło się na liście "najdziwniejszych tras lotniczych" świata, opublikowanej przez "The Wall Street Journal". Do zestawienia trafiło tylko jedno połączenie omijające Europę.

Głównym kryterium uwzględnienia połączeń w zestawieniu "WSJ" było łączenie pozornie dziwnych i nieuzasadnionych par miast, opierające się jednak na bardzo wąskim, wyspecjalizowanym rynku.

Na liście "WSJ" znalazły się połączenia:
  • z Birmingham do Amritsaru (Indie), obsługiwane przez armeńską linię Armavia z przesiadką w Erywaniu. Pasażerowie tych lotów to głównie sikhowie, których wielu mieszka w okolicach Birmingham. Amritsar to święte miasto dla tej religii.
  • z Cincinnati do Paryża-CDG, obsługiwane przez Delta Air Lines. Według "WSJ" głównym powodem utrzymywania połączenia jest transport silników odrzutowych pomiędzy fabrykami w pobliżu tych miast.
  • z Baku do Aberdeen, obsługiwane przez AZAL Azerbaijan Airlines. To połączenie dla branży naftowej, która jest bardzo rozwinięta w północnej Szkocji oraz w Azerbejdżanie.
  • z Dusseldorfu, Monachium i Sztokholmu do Erbilu i Sulajmanijji (Irak), obsługiwanie przez Germanię. Pasażerowie to niemal wyłącznie Kurdowie. Ich region autonomiczny w północnym Iraku jest najstabilniejszą częścią kraju, a w Niemczech i Szwecji żyje liczna diaspora.
  • oraz jedyna pozaeuropejska trasa z Houston do Lagosu (Nigeria), obsługiwana przez United Continental. To kolejna trasa, która ma sens wyłącznie dzięki wydobyciu i przetwórstwu ropy naftowej.
Lista "WSJ" z pewnością nie wyczerpuje "dziwnych" połączeń, które wbrew pierwszemu wrażeniu mają głębokie uzasadnienie ekonomiczne. Jakie trasy tego typu znacie, na jakich lecieliście?

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_bca35 2012-10-22 20:06   
gosc_bca35 - Profil gosc_bca35
Poznań _ Wrocław i z powrotem linii OLT Express to była pełna egzotyka....
humbak 2012-10-22 10:11   
humbak - Profil humbak
United Continental? Znowu zmienili nazwę?
ktgracz 2012-10-20 13:35   
ktgracz - Profil ktgracz
asp1: 3km, 4min. lotu - może mają tam jakieś skały, rafy lub mieliznę ;) // pcharasz: DAM-CCS, tu i tu dyktar, więc się wzajemnie odwiedzają razem z liczną świtą :) // MAH-PMI (ale niekoniecznie odrzutowcem) czy Paryż - Reunion - Noumea via. SYD (gdzie poprawia rentowność dzięki pax'om zasobnym z dolary AUD), to taka sama krajówka by LO jak SZZ-RZE lub SZZ-WRO via. WAW. /// Mój faworyt XCR-NYO - o ile z kurnika NYO jest jeszcze jakaś droga do (100km) Sztokholmu, to z pola kukurydzy Vatry(XCR) do Paryża (150km) chyba nikt nie jeździ :)) //\\ Połączenia poniżej 200km lądem by OLT Jetair się nie liczą, bo już nie lata - przynajmniej chwilowo ;) Osobiście czekam na LCJ-WAW i LUZ-IEG by 4 wcielenie OLT Jetair
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama