Gość Pasażera: Alicja Wójcik-Gołębiowska (Ryanair)

16 lutego 2024 09:00
- Rozważamy możliwość uruchomienia lotów z Radomia - mówi Alicja Wójcik-Gołębiowska, Country Manager CEE & Baltics linii Ryanair, z którą rozmawiamy na temat planów rozwoju irlandzkiego przewoźnika w Polsce.
Reklama

Pasazer.com: Prezes Michael O’Leary podczas ostatniej wizyty w Polsce wspomniał, że Ryanair zamierza otworzyć nowe bazy w naszym kraju. Lotniska w Łodzi i Rzeszowie jawnie mówiły, że chcą mieć u siebie bazę Ryanaira. Które polskie porty lotnicze są jeszcze brane pod uwagę w kontekście utworzenia nowej bazy?


Alicja Wójcik-Gołębiowska: Oczywiście jesteśmy zainteresowani bazami w Łodzi i Rzeszowie. W sprawie baz rozmawiamy ze wszystkimi polskimi lotniskami, na których Ryanair jest obecny. Dotyczy to zarówno uruchomienia nowych baz, jak i poszerzenia już istniejących.


Pasazer.com: Lotnisko w Łodzi po pandemii przeżywa renesans, który w dużej mierze zawdzięcza Ryanairowi. Jak oceniają Państwo łódzki rynek?


Alicja Wójcik-Gołębiowska: Łódź i jej okolice mają duży potencjał. Zainteresowanie nowymi połączeniami jest bardzo duże. Przykładowo trasa do East Midlands została przywrócona na prośbę naszych pasażerów. Są również kierunki, które nie są na tę chwilę obsługiwane z Łodzi, a dostrzegamy ich potencjał.


Pasazer.com: W ostatnim czasie Ryanair ogłosił tymczasowe zawieszenie wybranych połączeń z Polski do Dublina. Czy przyczyną są kwestie operacyjne, czy może związane z popytem na podróże do stolicy Irlandii?


Alicja Wójcik-Gołębiowska: Zadecydowaliśmy o dwumiesięcznym zawieszeniu połączeń z Lublina do irlandzkiej stolicy ze względów operacyjnych. Ryanair oczekuje na dostawy boeingów, które są opóźnione. W związku z chwilowym brakiem samolotów do obsługi wszystkich naszych tras postanowiliśmy tymczasowo zawiesić wybrane połączenia, w tym między innymi trasę z Lublina do Dublina.Pasazer.com: Ryanair w ostatnich dniach ogłosił uruchomienie licznych nowych połączeń z Polski do Włoch, m.in. z Krakowa do Triestru oraz Olbii, a także z Poznania do Palermo. Czy zaobserwowaliście Państwo znaczący wzrost popytu na podróże pomiędzy Polską i Włochami?


Alicja Wójcik-Gołębiowska: Popyt na podróże pomiędzy Polską a Włochami jest ogromny. Każde nowe połączenie jest gwarancją sukcesu. Ponadto włoskie regiony w ostatnim czasie mocno stawiają na rozwój turystyki i są bardzo otwarte na wszelkie nowe połączenia. To dla nas ogromna szansa.


Pasazer.com: Wizz Air w związku z problemami związanymi z silnikami Pratt&Whitney zmuszony został do uziemienia wielu samolotów, a także do zawieszenia ponad stu tras, w tym około trzydziestu z Polski. Czy Ryanair dostrzega w tym swoją szansę?


Alicja Wójcik-Gołębiowska: Cały czas obserwujemy sytuację związaną z Wizz Airem. Jesteśmy gotowi reagować na bieżąco.Pasazer.com: Kiedy Ryanair planuje oddanie do użytku nowego centrum szkoleniowego dla załóg w Krakowie?


Alicja Wójcik-Gołębiowska: Prace związane z centrum szkoleniowym w Krakowie idą zgodnie z planem, uzyskujemy niezbędne zgody itp. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, już w najbliższym czasie będziemy mogli wbić pierwszą łopatę. Pełną zdolność operacyjną przewidujemy na koniec 2025 roku.


Pasazer.com: Na koniec chcielibyśmy zapytać o lotniska, na których Ryanair nie jest obecny. Podczas wizyty w Polsce prezes O’Leary po raz pierwszy nie wykluczył rozpoczęcia latania z Radomia. Drugim lotniskiem bez Ryanaira jest Zielona Góra. Jak oceniacie Państwo potencjał tych lotnisk?


Alicja Wójcik-Gołębiowska: Rozważamy możliwość uruchomienia lotów z Radomia, jednak w dalszej perspektywie. Na tę chwilę skupiamy się na działalności w Modlinie oraz Lotnisku Chopina. Jeśli chodzi o Zieloną Górę, to również dostrzegamy jej potencjał. Lotnisko w Babimoście musi jednak zostać dostosowane do naszych potrzeb. Przede wszystkim musi zostać rozbudowane i zmodernizowane.


Pasazer.com: Dziękuję za rozmowę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy