Croatia Airlines wycofa wszsytkie Dashe 8 Q-400 do 2025 roku

20 listopada 2023 08:40
Narodowe linie lotnicze Chorwacji mają zamiar wycofać ze swojej floty wszystkie samoloty typu Bombardier Dash 8 Q400 i zastąpić je airbusami A220.
Reklama
Croatia Airlines użytkuje obecnie 6 "Dashy", które stanowią prawie połowę posiadanej przez przewoźnika floty, ale są wykorzystywane znacznie intensywniej niż airbusy A319 i A320. Wszystkie turbośmigłowce objęte są leasingiem operacyjnym, który już wielokrotnie był przedłużany, jednak wszystko wskazuje na to, że do 2025 roku znikną one z floty chorwackiej linii lotniczej. Dwie maszyny zostaną wycofane w przyszłym roku, a cztery pozostałe w ciągu dwunastu kolejnych miesięcy.


Również w przyszłym roku rozpocznie się proces odbioru przez przewoźnika airbusów a220, który ma trwać 3 lata. To właśnie 15
samolotów tego typu ma zastąpić "Dashe", a w przyszłości również i dotychczas posiadane airbusy. Nowe samoloty znacznie zwiększą możliwości
operacyjne Croatia Airlines i ilość miejsc oferowanych na połączeniach - "Dash" zabiera na pokład 76 pasażerów, a zamówione airbusy 127 lub 148 w zależności od wersji.

- Odbiór nowych samolotów i wycofywanie starych to ogromne wyzwanie, które wymaga zaangażowania wszystkich w firmie. Jest to duży projekt i musimy dać z siebie jak najwięcej. W pewnym momencie będziemy mieć w naszej flocie trzy typy samolotów, co jest bardzo wymagające pod względem operacyjnym, finansowym i każdym innym względem – powiedział niedawno Jasmin Bajić, dyrektor generalny Croatia Airlines.


Z problemami czekającymi Croatia Airlines zmierzył się łotewski airBaltic, który w przeszłości również wykorzystywał Dashe Q400, a obecnie posiada jedynie airbusy a220 i w przyszłości stanie się ich największym europejskim użytkownikiem.

- Używaliśmy 12 Q400, ale zdecydowaliśmy się z nich zrezygnować, ponieważ w naszej ocenie uzasadnienie biznesowe latania A220 zamiast turbośmigłowcem było jednoznaczne. Wiele osób zastanawia się, jak można wykorzystywać 76-miejscowe samoloty turbośmigłowe i zastąpić je 150-miejscowymi odrzutowcami, ale my jesteśmy dowodem, że da się to zrobić. Zmiana była uzasadniona i okazała się bardzo być korzystna na wszystkich naszych trasach– powiedział Martin Gauss, dyrektor generalny airBaltic.

W przeszłości Dashe 8 Q-400 były wykorzystywane również przez PLL LOT, który wycofał ostatni samolot tego typu na początku bieżącego roku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy