Wizz Air chce 15 mln zł za obsługę lotów z Bydgoszczy

31 sierpnia 2023 13:10
7 komentarzy
Tylko Wizz Air zgłosił się do przetargu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego na promocję regionu kujawsko-pomorskiego obsługując zagraniczną trasę. Wizz Air chce 15 mln zł za obsługę lotów z Bydgoszczy.
Reklama
W ubiegłym roku węgierska linia pojawiła się w Bydgoszczy i uruchomiła połączenie do Londynu Luton. Jest to obecnie jedyna trasa Wizz Aira z Bydgoszczy.

Na początku sierpnia władze województwa ogłosiły przetarg "Promocja Województwa Kujawsko-Pomorskiego w liniach lotniczych, na zagranicznej trasie lotniczej oraz na obszarach stanowiących destynacje Przewoźnika z i do Bydgoszczy". Do przetargu przystąpił tylko jeden podmiot - konsorcjum Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Wizz Air. Przewoźnik wycenił swoje usługi na kwotę 15 244 296,20 zł. Władze województwa chciały przeznaczyć na ten cel niecałe 1,5 milionów zł mniej - 13,75 mln zł.

Realizacja przedmiotu umowy ma odbywać się będzie w ciągu 26 miesięcy od dnia zawarcia umowy, jednak nie później niż do 15 grudnia 2025 r.


Przewoźnik operuje obecnie z Bydgoszczy do stolicy Wielkiej Brytanii dwa razy w tygodniu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2023-09-13 15:50   
krzysiekl - Profil krzysiekl
solokhumbu nie oglądam wspomnianej stacji telewizyjnej. natomiast czytam także konkurencyjny portal branżowy.

porównujesz sytuację gdy masz identyczne loty, o tej samej godzinie z obu lotnisk, tymczasem z CPK będzie jednak więcej lotów niż z Poznania. Więc większa szansa na lot o lepszej godzinie (czy po prostu w potrzebny dzień), na lot bezpośredni (nie tylko LOT) lub z mniejszą liczbą przesiadek, czasem może być też po prostu taniej.

Dodatkowo gdyby przewoźnicy lotniczy współpracowali z kolejowymi to mogą zrobić odprawę lotniczą (nadanie bagażu) już na dworcu w Poznaniu, także w razie opóźnienia pociągu może być taka przesiadka gwarantowana jak między dwoma lotami.
(lotnisko budowane jest na przyszłe dziesięciolecia, więc nie am sensu argument o tym, ze teraz jest be LOT i be PKP IC etc; to przyszłe pokolenia będą korzystać gdy w/w firm może już nie być)

Gdyby była taka sytuacja z CPK i lotniska regionalnego są dwa identyczne loty to pewnie, ja też wybiorę lotnisko regionalne. Jednak nie o takiej sytuacji mówimy, ja latam także z Warszawy czy też innych lotnisk niż mi najbliższe i nie ma takiej szansy, że to się kiedyś zmieni i będę latać tylko z jednego najbliższego mi lotniska.
Natomiast chcę mieć jak najlepszy dojazd na jak największą liczbę lotnisk i budowa CPK to właśnie zmiana w tym kierunku.
Większy wybór jest zawsze dobry!
solokhumbu 2023-09-13 11:36   
solokhumbu - Profil solokhumbu
@kamilos - oczywiście masz rację. Krzysiekl jest po prostu ogarnięty propagarndą z tvpis i powtarza wszystkie zasłyszane tam brednie.
Jeśli nawet to bzdurne lotnisko nad Pisią Tuczną powstanie, to ja mając wybór: wylot od siebie (taxą jestem na lotnisku powiedzmy 15-20 min od wyjścia z domu) lub: dojazd (też 10-15 min) na dworzec, powiedzmy 2h15 na CPK i dopiero tam odprawy, to co wybiorę? Oczywiście wylot z POZ, mając w dudzie telepanie się wiecznie spóźnionym PKP Intershity i ryzyko, że nie zdążę na samolot.
A Bydgoszcz ma do Wawy jakieś 25-30km mniej niż POZ, zatem to ten sam rząd wielkości.

Ostatnie lata pokazały, że wiara chce latać ze swoich lotnisk regionalnych! A Chopin, jako lotnisko dla części Mazowsza i okolic starczy jeszcze na wiele lat.
krzysiekl 2023-09-07 10:37   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@kamilos777
teraz samorządy dopłacają liniom lotniczym, żeby zapewnić dobre skomunikowanie regionów, jeśli będzie szybszy dojazd na inne lotnisko to takie dopłaty nie będą aż tak bardzo potrzebne.
Biznes i turyści nadal będą latać bezpośrednio z Bydgoszczy ale tylko w zakresie w jakim jest to możliwe bez dopłat "marketingowych" dla linii lotniczych (sądzę, że wcale nie będzie to jakoś mniej połączeń niż teraz).
Dla biznesu ważne są też godziny lotu, dni gdy są loty, bezpośredniość połączenia - tak więc CPK, dzięki lepszemu skomunikowaniu niż Okęcie, będzie zyskiem dla regionów.
BTW jakie to niby kierunki biznesowe i turystyczne są i mają być oferowane z Bydgoszczy za te opłaty marketingowe?
Jeden kierunek WizzAira Londyn Luton, dwa razy w tygodniu. Kiepska to oferta pod biznes, który w zdecydowanej większości i tak musi latać inaczej np. dojeżdżając lub dolatując z Warszawy. Szybki pociąg, gdy powstanie linia kolejowa CMK Północ, z CPK do Bydgoszczy będzie czasowo korzystniejszą ofertą niż przelot albo niż przesiadka na samolot na innym lotnisku.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy