Poradnik Pasażera: Co oznacza 'SSSS' na karcie pokładowej do USA?

Marek Stus - Profil Marek Stus
29 lipca 2023 08:53
1 komentarz
Szczyt sezonu na podróże transatlantyckie w pełni a wraz z nim co roku mnożą się wątpliwości związane z wymogami, które trzeba spełnić przed wylotem do Stanów Zjednoczonych.
Reklama
Jak wyrobić ESTA, kiedy trzeba posiadać tradycyjną wizę, co dokładnie dzieje się bezpośrednio po przylocie, jakich pytań można się spodziewać na lotnisku to tylko niektóre z kwestii, które rozważają przed podróżą pasażerowie, którzy pierwszy raz wylatują do USA. Jedną z takich "niespodzianek", która może przytrafić się każdemu z nas jest tajemnicze oznaczenie 'SSSS' na karcie pokładowej. Nie mają znaczenia linie lotnicze, klasa naszej podróży, narodowość ani to czy rejs rozpoczynający się lub kończący na terytorium USA jest długim lotem transoceanicznym, czy tylko zwykłą "krajówką" - 'SSSS' może pojawić się na naszej karcie pokładowej zawsze i wszędzie.

Co to jest 'SSSS'?

To skrót od Secondary Security Screening Selection czyli "wyboru do dodatkowej kontroli bezpieczeństwa". Gdy zatem znajdziemy te cztery litery wydrukowane na naszej karcie pokładowej będzie to oznaczało, że przed wejściem na pokład zostaniemy poddani właśnie takiemu dokładniejszemu sprawdzeniu przez odpowiednie służby pod kątem bezpieczeństwa. Zazwyczaj odbywa się to w formie dodatkowej, niejako drugiej kontroli w stosunku do tej standardowej, którą wszyscy pasażerowie przechodzą przed odlotem. W zależności od lotniska do jej realizacji wyznaczone są specjalne miejsca w pobliżu bramki, z której odlatuje dany rejs, albo nastąpi ona dopiero np. przy stanowisku w rękawie prowadzącym do samolotu. Na lotniskach amerykańskich często jest prowadzona przez agentów TSA już podczas "głównej" kontroli bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że w razie otrzymania karty pokładowej z 'SSSS' przejście tej kontroli jest obligatoryjne.


Na czym polega kontrola w ramach 'SSSS' i jak się do niej przygotować?

Choć wokół 'SSSS' narosły różne mity generalnie nie ma się czego obawiać - nie jest to (przynajmniej zazwyczaj) bardzo dokładna rewizja osobista i co do zasady cała procedura 'SSSS' zajmuje zaledwie kilka dodatkowych minut. W jej ramach możemy otrzymać różne pytania związane z naszą podróżą, agenci najpewniej zechcą otworzyć i nieco dokładniej przeglądnąć nasz bagaż podręczny, sprawdzić przewożony sprzęt elektroniczny czy zrobić standardowe testy na obecność materiałów wybuchowych.

Do kontroli w ramach 'SSSS' nie trzeba w żaden szczególny sposób przygotowywać się. Warto jednak pamiętać, że im więcej bagażu podręcznego mamy, tym dłużej wszystko potrwa, zwłaszcza, jeśli nie jest on starannie spakowany albo przewozimy np. dużo jedzenia czy dziwnie poowijanych "pamiątek" z podróży. Jeśli lecimy z kimś można przed poddaniem się dodatkowej kontroli przekazać tej osobie sprzęt elektroniczny - w szczególności, gdy zapomnieliśmy o naładowaniu jego akumulatorów. Agenci przeprowadzający kontrolę 'SSSS' na ogół bowiem proszą o włącznie wszystkich posiadanych urządzeń. Oprócz tego warto bez zbędnych komentarzy realizować wszystkie polecenia i być zwyczajnie miłym. W sytuacji, gdy z jakiś względów potrzebujemy asysty, aby móc sprawnie poddać się kontroli, nie zapomnijmy o tym od razu poinformować.


Dlaczego otrzymałam/-em 'SSSS' na karcie pokładowej?

Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oficjalnie pasażerowie do dodatkowej kontroli są wybierani losowo przez system, ale nie ma wątpliwości, że wykorzystywane są w tym celu zaawansowane algorytmy. Z każdego rejsu wskazany jest też pewien określony procent podróżnych, prawdopodobnie jednak nie więcej niż 10 %. Nieoficjalnie mówi się o pewnych okolicznościach, które mogą sprzyjać uzyskaniu 'SSSS':
  • regularne podróże do niektórych krajów, jak np. do Turcji, wybranych państw Bliskiego Wschodu i Afryki, na Kubę itp.
  • przelot do USA na bilecie wystawionym tylko w jedną stronę
  • opłacenie biletu gotówką lub za pomocą mil (punktów lojalnościowych)
  • skomplikowane, nietypowe trasy (np. "dookoła świata", wiele tranzytów)
  • podejrzane zachowanie na lotnisku w trakcie odprawy
Powyższa lista ma jedynie przeglądowy charakter, a to, że ewentualnie spełniamy któryś z wyliczonych warunków nie oznacza pewnego zakwalifikowania do dodatkowej kontroli. Oczywiście 'SSSS' możemy równie dobrze dostać mimo braku jakiegokolwiek z tych "kryteriów" kwalifikacyjnych. Wreszcie może być to "nominacja" zupełnie pojedyncza, albo powracająca przed niektórymi lub nawet wszystkimi kolejnymi lotami do USA.
Ostatnie komentarze

kidloco 2023-08-26 22:28   
kidloco - Profil kidloco
Miałem SSSS w czerwcu, przed lotem z Zurichu do SFO. I oczywiście, wiem, dlaczego. Sześć lat temu na zaproszenie polskiej ambasady znalazłem się na 4 dni w Teheranie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy