Chorwacja ze zgodą na wstąpienie do Schengen

9 grudnia 2022 10:00
Chorwacja otrzymała formalną zgodę od Unii Europejskiej na wstąpienie do Schengen wraz z nadejściem przyszłego roku. Oznacza to, że turyści m.in. z Polski będą mogli podróżować do Chorwacji na podstawie dowodu osobistego bez skrupulatnej kontroli granicznej.
Reklama
Podróż do Chorwacji w przyszłym roku będzie dużo łatwiejsza. Wszystko za sprawą wstąpienia tego kraju do Schengen, na co Unia Europejska wyraziła właśnie formalną zgodę. Oznacza to, że Chorwacja zawiesi kontrolę swoich granic wewnętrznych od 1 stycznia 2023 roku. Dla turystów z państw członkowskich, m.in. z Polski, będzie wiązało się to z łatwiejszą podróżą do Chorwacji bez konieczności odbycia kontroli granicznej.


Jednocześnie, Unia Europejska odmówiła dostępu do Schengen innym kandydatom: Rumunii i Bułgarii. Przeciwko kandydaturze Bukaresztu głosowała Austria, a przeciwko kandydaturze Sofii - Holandia. Choć kandydaci spełnili warunki nałożone przez Unię Europejską m.in. w zakresie międzynarodowej kooperacji w zwalczaniu transgranicznej przestępczości zorganizowanej, część z państw członkowskich wskazała na wysoki wskaźnik korupcji w Rumunii i Bułgarii oraz deficyt w rządach prawach, co jest niezbędne w zwalczaniu przestępczości.

Strefa Schengen, która powstała w rezultacie luksemburskiego porozumienia z 1985 roku, składa się obecnie z 26 krajów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy