Francja zakaże lotów na trzech trasach krajowych

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
06 grudnia 2022 09:00
1 komentarz
W trosce o ekologię Francja wprowadzi zakaz lotów na trzech trasach krajowych z Paryża. Mowa o połączeniach do Nantes, Lyonu i Bordeaux. Środek zyskał aprobatę Komisji Europejskiej, której zgoda była niezbędna do wdrożenia zakazu w życie.
Reklama

Rząd w Paryżu zamierza zakazać lotów na trasach krajowych, które można zastąpić trzygodzinną podróżą kolejową. Oznacza to, że koniec połączeń krótkodystansowych, przynajmniej we Francji, jest bliski. Wszystko w imię ekologii i zrównoważonego rozwoju. Środek uzyskał zgodę Komisji Europejskiej, więc będzie mógł wejść w życie zgodnie z przepisami unijnymi bez ryzyka zaburzenia uczciwej konkurencji.

Początkowo, Francja chciała zakazać wszystkich tras krajowych. Taki krok wiązał się jednak ze zbyt dużą ingerencją i spotkał się z mieszanymi komentarzami opinii publicznej. Podjęto więc decyzję o ograniczeniu zakazu w pierwszej fazie do trzech rotacji z Paryża. Mowa o połączeniach do Nantes, Lyonu i Bordeaux. Jeśli inicjatywa się sprawdzi, można spodziewać się rozszerzenia obostrzenia w najbliższych latach. W grę wchodzi m.in. ograniczenie lotów prywatnymi odrzutowcami.


Według źródeł w Unii Europejskiej, siedemnaście z dwudziestu najruchliwszych połączeń na kontynencie jest krótszych niż 700 kilometrów. Oznacza to, że mogą one zostać zastąpione ekologiczniejszym i (często) szybszym transportem kolejowym.

- Francja jest pionierem w tym zakresie i trzeba być z tego dumnym. Przed nami prawdziwa zmiana - skomentował decyzję Komisji Europejskiej Clément Beaune, francuski minister ds. transportu.

Bezpośrednia podróż pociągiem z Paryża do Nantes, Lyonu i Bordeaux może trwać tylko 2 godz. w zależności od połączenia.

Ostatnie komentarze

JackStrong 2022-12-06 16:53   
JackStrong - Profil JackStrong
Ciekawa rzecz, że nie zakazali połączenia do... Strasbourga.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama