Rosja straciła miejsce w Radzie ICAO

4 października 2022 10:00
Rosja straciła miejsce w Radzie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Kraj przegrał głosowanie o zaledwie sześć głosów. Część z członków instytucji oskarża Rosję o łamanie fundamentalnych zasad Konwencji Chicagowskiej z 1944 roku.
Reklama
1 października 2022 roku w kanadyjskim Montréalu odbyło się 41. Walne Zgromadzenie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), czyli wyspecjalizowanej agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych dbającej o bezpieczeństwo w globalnym lotnictwie. Podczas wydarzenia zorganizowano głosowanie w sprawie wyboru członków zarządu ICAO, w którym zasiada 36 państw w trzech kategoriach: państw o kluczowym znaczeniu dla lotnictwa, państw o istotnej roli dla lotnictwa i państw zapewniających regionalną reprezentację na forum międzynarodowym.


W ostatniej kadencji (2019-2022) wśród najważniejszych członków było jedenaście państw: Australia, Brazylia, Kanada, Chińska Republika Ludowa, Francja, Republika Federalna Niemiec, Republika Włoska, Japonia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz właśnie Federacja Rosyjska. Warto dodać, że to elitarne grono rzadko ulega zmianom i jest raczej stałe. Inaczej było tym razem. W wyniku tegorocznego głosowania z zarządu ICAO zniknęła Rosja. Kandydaturę kraju poparło 80 państw, a 86 głosów było niezbędnych do otrzymania miejsca w radzie zarządzającej organizacją. Rosji zabrakło więc tylko 6 głosów poparcia. Przeciwko tej kandydaturze była m.in. Unia Europejska, która zwróciła uwagę na łamanie przez Rosjan fundamentalnych praw zawartych w Konwencji Chicagowskiej z 1944 roku. Mowa m.in. o Artykule 1, zabraniającym ingerencji w suwerenność przestrzeni powietrznej państw członkowskich.

Rosja wciąż ma szansę na miejsce w trzeciej kategorii członków zarządu, czyli tzw. reprezentacji regionalnej. Głosowanie w tej sprawie dopiero się odbędzie. Rosjanie nazwali wykluczenie z czołowych struktur ICAO zabiegiem politycznym i odbiegającym od dotychczasowych standardów w ICAO.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy