Samolot Airbus A321XLR wzbił się w powietrze

16 czerwca 2022 09:05
4 komentarze
Wczoraj (15.06) samolot Airbus A321XLR wykonał swoją inauguracyjną rotację w ramach przygotowań do wprowadzenia samolotu do służby. Maszyna o znakach rejestracyjnych F-WXLR opuściła linię produkcyjną w Hamburgu i spędziła w powietrzu ponad cztery godziny.
Reklama
15 czerwca 2022 roku przejdzie do historii jako dzień inauguracji nowego samolotu Airbus A321XLR, który ma zrewolucjonizować lotnictwo. Maszyna ma dysponować niespotykanym dotychczas zasięgiem wśród samolotów wąskokadłubowych, umożliwiając liniom lotniczym realizację mniej popularnych połączeń dalekodystansowych z jednakową opłacalnością. Samolot Airbus A321XLR sprawi, że bezpośrednia trasa z Nowego Jorku do Rzymu czy z Sydney do Kuala Lumpur będzie w zasięgu każdego przewoźnika bez konieczności podejmowania zbędnego ryzyka.

Egzemplarz o roboczych znakach rejestracyjnych F-WXLR i numerze seryjnym MSN11000 po wielu miesiącach przygotowań nareszcie wzbił się w powietrze. Samolot Airbus A321XLR wystartował z terenów produkcyjnych Airbusa w Hamburgu o godzinie 11:05, aby bezpiecznie wylądować w tym samym miejscu o godzinie 15:40. W ciągu 4 godzin i 35 minut europejski producent wykonał szereg udanych testów i prób, które potwierdziły ponadprzeciętne możliwości samolotu.


- To ważny krok w rozwoju programu Airbus A320 i niezwykle cenna informacja dla przyszłych użytkowników wersji Airbus A321XLR. Wraz z wprowadzeniem samolotu na rynek, linie lotnicze będą w stanie uruchomić jeszcze więcej połączeń dalekodystansowych w nowoczesnych i komfortowych dla pasażerów warunkach. Maszyna Airbus A321XLR napisze nowy rozdział w historii lotnictwa - zapewnił Philippe Mhun, przedstawiciel Airbusa.

Pierwszą rotację testową wykonała załoga pięcioosobowa na czele z doświadczonymi pilotami i inżynierami europejskiego producenta. Specjaliści oceniali najważniejsze właściwości samolotu oraz jego kluczowe systemy pokładowe i sterowania. Test wypadł wzorowo.

Optymizm Airbusa studzi jednak EASA, czyli Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Urząd doszedł do wniosku, że innowacyjne rozwiązania producenta w zakresie wielkości i umiejscowienia zbiorników paliwa, które umożliwiły rewolucyjne zwiększenie zasięgu samolotu, mogą być sprzeczne z zasadami bezpieczeństwa. Przeszkoda najprawdopodobniej opóźni wprowadzenie samolotu Airbus A321XLR o kilka lat. Nastąpi to najwcześniej w 2024 roku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wroord 2022-06-17 21:14   
wroord - Profil wroord
Od powiedzia Boeinga mial byc najpierw modyfikowany model B757 czyli B757Max, a potem nowy model B797 (cos pomiedzy B757 a B787, ale oba projekty znalazly sie w archiwum, wiec wygrnym ty (przynjmniej narazie) wydaje sie byc A321XLR .
Kelo 2022-06-17 19:13   
Kelo - Profil Kelo
demar: Mimo pojawienia się A321XLR to wydaje mi się, że nowe podatki, wyśrubowane normy ekologiczne i brakujące sloty w hubach USA/Kanady będą hamulcowym rozwoju siatki TATL z małych lotnisk (nie tylko w PL ale całej Europie). Nie spodziewam się tradycyjnych przewoźników na trzeciorzędnych lotniskach obsługujących poniżej 10 milionów pasażerów. W naszym regionie geograficznym w najbliższych latach zwycięzcami będą drugorzędne lotniska z przedziału 10-25mln pasażerów, które nie są hubami narodowych przewoźników) m.in.: Berlin, Praga, Budapeszt itd. Przewoźnicy z USA/Kanady odbudują swoje siatki połączeń z najlepszego roku 2019 zamieniając trasy sezonowe w całoroczne dzięki nowemu modelowi Airbusa.
lysypiotr76 2022-06-17 00:40   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Wielu uważa ten model Airbusa za rewolucyjny na rynku lotniczym. Samolot który może zmienić dotychczasowy model podróżowania. Czy amerykański Boeing jest w stanie odpowiedzieć ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy