Nigeria zawiesza krajowe lotnictwo

9 maja 2022 09:30
Nigeria jest pierwszym krajem na świecie, który podjął decyzję o całkowitym wstrzymaniu lotów rodzimych linii lotniczych. Rosnąca cena paliwa uczyniła nigeryjskie podróże lotnicze zupełnie nieopłacalnymi.
Reklama
Nigeria, najbardziej zaludnione państwo afrykańskie, zmaga się właśnie z poważnym kryzysem paliwowym. W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz ograniczonych dostaw rosyjskich surowców, światowe rynki energetyczne mierzą się z niezliczonymi trudnościami, które znajdują swoje odzwierciedlenie m.in. w dostępności paliwa oraz jego cenie. Szczególnie wymagająca sytuacja zrodziła się w Nigerii, gdzie paliwo lotnicze zdrożało nawet czterokrotnie z poziomu 190 do 700 niar nigeryjskich za litr (ok. 7,5 złotych) w bardzo krótkim czasie.


Absurdalnie wysoka cena paliwa sprawiła, że na rynku zaczął pojawiać się niedobór tego surowca, a koszt godzinnego lotu wzrósł niemal dwukrotnie do poziomu 120 tys. niar nigeryjskich, czyniąc podróże lotnicze zupełnie nieopłacalnymi. Na domiar złego, lokalna waluta doznała gwałtownego osłabienia w wyniku dewaluacji.

Ciężka sytuacja ekonomiczna najważniejszej gospodarki afrykańskiej szybko przełożyła się na kondycję tamtejszego rynku lotniczego. Wzrost cen w nigeryjskim lotnictwie miał miejsce również dwa miesiące temu. Spowodowało wówczas odwołanie dziesiątek lotów krajowych. Teraz sytuacja jest krytyczna, więc nigeryjski związek przewoźników lotniczych Airline Operators of Nigeria zapowiedział całkowite wstrzymanie wszystkich połączeń krajowych do odwołania. Decyzja weszła w życie dzisiaj (9.05) i będzie obowiązywała do odwołania.

Już teraz wiadomo, że nie wszystkie linie lotnicze zastosują się do apelu związku Airline Operators of Nigeria. Lotów nie zamierza zawieszać m.in. niewielki przewoźnik nigeryjski Ibom Air, choć linia ostrzegła o potencjalnych utrudnieniach w krajowym ruchu lotniczym.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy