Barometr Świat: Październik kolejnym miesiącem poprawy wyników

14 grudnia 2021 09:00
Globalnie spadek ruchu w październiku był mniejszy o 4,0 ppct. niż we wrześniu br. Tym razem znaczny wpływ miała tu bardzo duża poprawa na rynku podróży międzynarodowych w Europie i Ameryce Północnej oraz na rynku domestic w USA.
Reklama

Znaczna część rynku „nauczyła się żyć z pandemią”. Miała miejsce poprawa mimo, iż w wielu krajach rosła czwarta fala. Analizując wyniki globalnie i na poszczególnych kontynentach odnosimy się, przede wszystkim, do roku 2019, czyli ostatniego normalnego roku na rynku lotniczym.

Jeżeli chodzi o współczynniki wykorzystania miejsc pasażerskich to w przypadku linii europejskich spadki do 2019 roku były istotnie mniejsze niż we wrześniu.

Aby dać pełniejszy obraz sytuacji podajemy dane w porównaniu zarówno z rokiem 2020, jak i 2019.

Dane przewozowe IATA – październik 2021 (według przewoźników z danego obszaru): RPK, ASK, w porównaniu z październikiem 2019 oraz PLF. Te same dane w porównaniu z rokiem 2020.


Nadal dopiero po rozbiciu na segmenty podróży międzynarodowych i domestic możemy lepiej zrozumieć, jak zmieniała się sytuacja na poszczególnych kontynentach. Jedno jest niezmienne - to decyzje rządów dotyczące łagodzenia bądź zaostrzania restrykcji mają decydujący wpływ na trendy zmian rynkowych. Pod drugą tabelą podajemy komentarz do całości wyników.

Przewozy międzynarodowe i krajowe: październik 2021 do października 2019 i października 2020 roku.


W odniesieniu do 2019 struktura zmian była, po raz kolejny, bardzo podobna do tej, którą notowaliśmy w ciągu kilku poprzednich miesięcy. Nadal tak niebywale wysokie indeksy przewozów i oferowania w porównaniu z odpowiednim miesiącem 2020 wynikają z prawie pełnych lockdownów rok temu.


Na trasach międzynarodowych spadek przewozów do 2019 był istotnie mniejszy niż we wrześniu. Duże znaczenie miała tu znaczna poprawa sytuacji w Europie i w Ameryce Północnej. Na trasach krajowych poprawa była znacznie mniejsza niż we wrześniu, ale wciąż indeksy spadku do 2019 są radykalnie mniejsze niż na połączeniach międzynarodowych. Po raz kolejny linie europejskie poprawiły LF-y. Były one na poziomie praktycznie gwarantującym operacje z pokrytymi, z istotną nadwyżką, kosztami zmiennymi. Wciąż prawie zamrożony jest rynek przewozów międzynarodowych w Azji. Nadal obowiązują ogromne ograniczenia w podróżowaniu. Drastycznie niski LF oznacza, że przewoźnicy azjatyccy operują często praktycznie tylko po to, aby oferować transport towarów, wiedząc, że kabiny pasażerskie będą wykorzystane w niewielkim stopniu. Rynek podróży krajowych w Chinach tym razem odnotował jedynie nieznaczną poprawę sytuacji. Linie rosyjskie odnotowały kolejny miesiąc gigantycznego wzrostu do 2019. Jednak okres szczytu przewozów wakacyjnych najwyraźniej już minął. Widzimy, jak ruch tranzytowy, Europa – Azja jest ważny dla gigantów z rejonu Zatoki Perskiej. Zamknięcie się większości krajów azjatyckich wciąż dramatycznie pogorsza ich wyniki.

Przewozy cargo

W październiku przewozy cargo, mierzone w CTK (tono-kilometrach cargo), wzrosły, w porównaniu z październikiem 2019 roku, aż o 9,4 proc. To wynik o 0,3 ppct lepszy niż we wrześniu. Oferowanie było mniejsze 7,2 proc., a CLF wyniósł aż 56,1 proc poprawiając się o 8,5 ppct. W porównaniu z 2020 przewozy były większe o 13,5 proc., a oferowanie było większe 15,6 proc. Współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej CLF spadł o 1 ppct.


Wyniki kontynentalne

Linie europejskie: Do 2019 wzrost przewozów w CTK o 9 proc, przy spadku oferowania aż o 7,2 proc. CLF wyniósł aż 62,6 proc. - poprawa aż o 9,3 ppct. Do 2020, odpowiednio, wzrost przewozów o 17,9 proc., wzrost oferowania o 19,4 proc. CLF – spadek o 0,8 ppct .

Przewoźnicy azjatyccy: Do 2019 wzrost przewozów o 3,6 proc., spadek oferowania aż o 15,7 proc. CLF: aż 66,1 proc. (+12,3 ppct). Do 2020: Przewozy: +17,1 proc. oferowanie: wzrost o 11,2 proc. CLF: +3,4 ppct.

Przewoźnicy północnoamerykańscy: Do 2019 wzrost przewozów aż o 18,6 proc. wzrost oferowania jedynie o 3,1 proc. CLF – 44,9 proc. (+5,9 ppct). Do 2020: Wzrost przewozów o 7,8 proc. wzrost oferowania aż o 16,9 proc., spadek CLF-u o 3,8 ppct.

Komentarz

Właściwie nic się tu nie zmienia od wielu już miesięcy. Rekordowe wzrosty przewozów i CLF-ów. Popyt nakręca eksport medykamentów w tym szczepionek. Sytuacji sprzyja ogólnie dobra sytuacja gospodarcza. I ona powinna być bazą dla dobrego poziomu popytu, gdy pandemia przeminie, a z nią zapotrzebowanie na przewóz medykamentów. Tak świetna sytuacja na rynku frachtowym sprzyja przewoźnikom, którzy mają duże floty samolotów all-cargo i/lub znaczną liczbę samolotów szerokokadłubowych. Nadal na wielu rynkach barierą dla jeszcze większego wzrostu przewozów cargo jest niedooferowanie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy