Barometr Świat: Wrzesień kolejnym miesiącem poprawy wyników

11 listopada 2021 09:00
Globalnie wrzesień był nieco lepszy od sierpnia – o 2,6 ppct. Znaczny wpływ miała tu bardzo duża poprawa na rynku domestic w Chinach. Natomiast w Europie indeks do 2019 był niższy o 1,6 ppct. Decydował tu niewątpliwie lekko spadkowy trend na rynku przewozów wakacyjnych.
Reklama

Globalnie wrzesień był nieco lepszy od sierpnia – o 2,6 ppct. Znaczny wpływ miała tu bardzo znaczna poprawa na rynku domestic w Chinach. Natomiast w Europie indeks do 2019 był niższy o 1,6 ppct. Decydował tu niewątpliwie lekko spadkowy trend na rynku przewozów wakacyjnych. Analizując wyniki globalnie i na poszczególnych kontynentach odnosimy się, przede wszystkim, do roku 2019, czyli ostatniego normalnego roku na rynku lotniczym.

Niestety w październiku i sezonie Zima 2021/22 rosnąca czwarta fala pandemii prawie na pewno spowoduje spadki indeksów. Można mieć tylko nadzieję, że po tak wielu miesiącach prawdziwej zapaści rozpocznie się wreszcie poprawa na rynku przewozów międzynarodowych z i do Azji. Jeżeli chodzi o współczynniki wykorzystania miejsc pasażerskich to w przypadku linii europejskich spadki do 2019 były bardzo zbliżone do tych z sierpnia. Przewoźnicy nadal wręcz desperacko starają się pobudzić popyt.

Aby dać pełniejszy obraz sytuacji podajemy dane w porównaniu zarówno z rokiem 2020, jak i 2019.

Dane przewozowe IATA - wrzesień (według przewoźników z danego obszaru): RPK, ASK, w porównaniu z wrześniem 2019 oraz PLF. Te same dane w porównaniu z rokiem 2020.


Nadal dopiero po rozbiciu na segmenty podróży międzynarodowych i domestic możemy lepiej zrozumieć, jak zmieniała się sytuacja na poszczególnych kontynentach. Jedno jest niezmienne - to decyzje rządów dotyczące łagodzenia bądź zaostrzania restrykcji mają decydujący wpływ na trendy zmian rynkowych. Pod drugą tabelą podajemy komentarz do całości wyników.

Przewozy międzynarodowe i krajowe: wrzesień 2021 do września 2019 i września 2020.


W odniesieniu do 2019 struktura zmian była bardzo podobna do tej, którą notowaliśmy w ciągu kilku poprzednich miesięcy. Nadal tak niebywale wysokie indeksy przewozów i oferowania w porównaniu z odpowiednim miesiącem 2020 wynikają z prawie pełnych lockdownów rok temu.

Na trasach międzynarodowych spadek przewozów do 2019 był prawie identyczny, jak w sierpniu, natomiast na trasach krajowych nastąpiła poprawa o prawie 8 ppct. To zasługa rynku domestic w Chinach, gdyż w USA sytuacja prawie nie zmieniła się. Większość rynków międzynarodowych, w tym europejski, zanotowały minimalne większe spadki przewozów niż w sierpniu. Również LF-y nieznacznie spadły. Jak widzimy szczyty przewozów wakacyjnych miały miejsce w sierpniu. Wciąż prawie zamrożony jest rynek przewozów międzynarodowych w Azji. Nadal obowiązują ogromne ograniczenia w podróżowaniu. Drastycznie niski LF oznacza, że przewoźnicy azjatyccy operują często praktycznie tylko po to, aby oferować transport towarów, wiedząc, że kabiny pasażerskie będą wykorzystane w niewielkim stopniu. We wrześniu rynek podróży krajowych w USA był w analogicznej sytuacji popytowej i podażowej jak w sierpniu. Rynek podróży krajowych w Chinach odnotował zdecydowaną poprawę sytuacji. Spadek do 2019 był aż o ponad 30 ppct mniejszy niż w sierpniu. Również LF poprawił się - o prawie 10 ppct. Linie rosyjskie odnotowały kolejny miesiąc gigantycznych wzrostów do 2019. Przewozy wzrosły o prawie 30 proc, natomiast LF był tym razem na poziomie jedynie nieco wyższym niż 83 proc. Widzimy, jak ruch tranzytowy, Europa – Azja jest ważny dla gigantów z rejonu Zatoki Perskiej. Zamknięcie się większości krajów azjatyckich wciąż dramatycznie pogorsza ich wyniki.

Przewozy cargo. Wrzesień 2021 i porównanie z 2019 i z 2020

We wrześniu przewozy cargo, mierzone w CTK (tono-kilometrach cargo), wzrosły, w porównaniu z wrześniem 2019, aż o 9,1 proc. To wynik o 1,4 ppct lepszy niż w sierpniu. Oferowanie było mniejsze 8,9 proc., a CLF wyniósł aż 55,3 proc. poprawiając się o 9,1 ppct. W porównaniu z 2020 przewozy były większe o 15,1 proc., a oferowanie było większe 18,1 proc. Współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej CLF spadł o 1,5 ppct.

Wyniki kontynentalne - wrzesień 2021 do 2019 i do 2020

Linie europejskie: Do 2019 wzrost przewozów w CTK o 5,9 proc, przy spadku oferowania aż o 12,4 proc. CLF wyniósł aż 60,4 proc. - poprawa aż o 10,4 ppct. Do 2020, odpowiednio, wzrost przewozów o 20,1 proc., wzrost oferowania też o 20,1 proc. CLF-u bez zmian.

Przewoźnicy azjatyccy: Do 2019 spadek przewozów o 0,2 proc., spadek oferowania aż o 21,0 proc. CLF: aż 68,0 proc. (+14,1 ppct). Do 2020: Przewozy: +15,7 proc. oferowanie: wzrost o 10,5 proc. CLF: +3,1 ppct.

Przewoźnicy północnoamerykańscy: Do 2019 wzrost przewozów aż o 22,6 proc. wzrost oferowania jedynie o 4,0 proc. CLF – 44,7 proc. (+6,8 ppct). Do 2020: Wzrost przewozów o 9,2 proc. wzrost oferowania aż o 17,7 proc., spadek CLF-u o 3,5 ppct.

Komentarz

Prawie nic się tu nie zmienia od wielu już miesięcy. Rekordowe wzrosty przewozów i CLF-ów. Popyt nakręca eksport medykamentów w tym szczepionek. Sytuacji sprzyja ogólnie dobra sytucja gospodarcza. I ona powinna być bazą dla dobrego poziomu popytu, gdy pandemia przeminie, a z nią zapotrzebowanie na przewóz medykamentów. Tak świetna sytuacja na rynku frachtowym sprzyja przewoźnikom, którzy mają duże floty samolotów all-cargo i/lub znaczną liczbę samolotów szerokokadłubowych. Nadal na wielu rynkach barierą jest niedooferowanie.

Słowniczek

RPK – ilość przewiezionych pasażerów pomnożona przez odległość, jaką przebyli w kilometrach.

ASK – ilość oferowanych foteli pomnożona przez odległość, jaką przebyły w kilometrach.

PLF – współczynnik wykorzystania miejsc - wynik dzielenia RPK przez ASK.

CTK – płatne przewozy cargo w tonach pomnożone przez odległość, jaką przebyły w kilometrach.

ACTK – oferowanie frachtowe w tonach pomnożone przez odległość, jaką przebyło,

CLF – współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej – wynik dzielenia FTK przez AFTK

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy