Unia Europejska i Katar z przełomowym porozumieniem lotniczym

19 października 2021 10:21
Katar i UE zawarły kompleksową umowę regulującą transport lotniczy. Jak mówią odpowiedzialni za jej negocjowanie, rozwiązania te mogą stanowić wzór dla reszty świata. To pierwsza taka umowa pomiędzy Unią Europejską a krajem z regionu Zatoki Perskiej.
Reklama
Unia Europejska i Katar podpisały w poniedziałek (18.10) kompleksową umowę regulującą transport lotniczy, która określa szereg zasad i podnosi standardy lotów pomiędzy Katarem a członkami UE.

Konwencja zobowiązuje obie strony m. in. do uczciwej konkurencji oraz wdraża rozwiązania z zakresu ochrony socjalnej i środowiskowej. Jej podpisanie oznacza nowe możliwości dla pasażerów, linii lotniczych i lotnisk w Katarze i Wspólnocie. Umowa będzie mieć niemałe znaczenie, ponieważ w 2019 roku Katar był piętnastym najczęstszym kierunkiem lotów pasażerów startujących z państw Unii Europejskiej, z liczbą 6,3 mln podróżujących.

Pierwsza tego typu umowa pomiędzy UE a państwem z regionu Zatoki Perskiej staje się globalnym punktem odniesienia dla innych perspektywicznych umów lotniczych. Jest to świadectwo naszego wspólnego zaangażowania w lotnictwo zrównoważone pod względem gospodarczym, społecznym i środowiskowym, oparte na nowoczesnych ramach obejmujących uczciwą konkurencję i jeszcze ściślejszą współpracę w kwestiach społecznych i środowiskowych. Umowa ta przyniesie nowe możliwości, większy wybór i wyższe standardy dla pasażerów, przemysłu i pracowników lotnictwa – skomentowała Adina Vălean, unijna komisarz do spraw transportu.


Jak zaznaczają przedstawiciele UE pracujący przy zawarciu umowy, porozumienie stwarza warunki działania, które mają zaowocować nowymi możliwościami transportu lotniczego i korzyściami gospodarczymi dla obu stron; wszystkie linie lotnicze z UE będą mogły obsługiwać bezpośrednie loty z dowolnego lotniska w UE do Kataru, i wzajemnie dla katarskich przewoźników, przepisy dotyczące otwartej i uczciwej konkurencji mają zagwarantować równe szanse wszystkim liniom, a UE i Katar zobowiązują się do współpracy oraz korekty swoich ustawodawstw w zakresie praw i polityk społecznych i pracowniczych. Umowa ma ponadto rozszerzyć możliwości handlowe pomiędzy partnerami i zapewnić jednolity zestaw zasad i standardów stanowiących silną platformę przyszłej wzmożonej współpracy handlowej.

Komisja Europejska uzyskała od Rady upoważnienie do negocjowania umowy lotniczej z Katarem w 2016 r., a same pertraktacje rozpoczęły się 4 marca 2019 r. Podobne kompleksowe umowy o transporcie lotniczym zostały podpisane przez UE także m. in. ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Bałkanami Zachodnimi, Marokiem, Gruzją, Jordanią, Mołdawią, Izraelem i Ukrainą. Oczekuje się, że w najbliższych tygodniach zostaną podpisane kolejne takie porozumienia z Armenią i Tunezją.

Fot.: materiały prasowa, Qatar Airways

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy