Nowy domek KLM z polskim akcentem

Marek Stus - Profil Marek Stus
09 października 2021 09:20
Słynna kolekcja miniaturowych domków Delft Blue holenderskich linii KLM wzbogaciła się właśnie o kolejny model. Tym razem nie zabrakło polskiego akcentu!
Reklama

KLM obdarowuje swoich pasażerów ceramicznymi miniaturami holenderskich kamienic po każdym locie w klasie biznes na trasie międzykontynentalnej. Domki są kopiami rzeczywiście istniejących budynków i zawierają w środku gin niderlandzkiej marki Bols. Imponująca kolekcja miniaturek liczy sobie już prawie 70 lat i składa się obecnie ze 102 różnych modeli.


Nowy domek pojawia się aktualnie co roku 7 października, a więc w dniu urodzin KLM, który z historią sięgającą 1919 roku jest najstarszą działającą linią lotniczą na świecie. Tegoroczna premiera należy do "Teatru Tuszyńskiego" (Pathé Tuschinski), czyli sławnego amsterdamskiego kina. Powstało ono równo sto lat temu na zlecenie biznesmena polskiego pochodzenia Abrahama Icka Tuszyńskiego (1886-1942). Znajdujący się przy Reguliersbreestraat budynek został zaprojektowany w eklektycznym stylu przez uznanego architekta tamtej epoki, Hijmana Louisa de Jonga. Przez lata gościło tu wiele gwiazd światowego formatu, m.in. Marlena Dietrich, Edith Piaf i Judy Garland, a pięknie odrestaurowany "Teatr Tuszyńskiego" do dziś zachwyca swoimi wnętrzami i pozostaje jedną z ważnych atrakcji architektonicznych holenderskiej stolicy. Według magazynu Time Out gmach należy do najpiękniejszych kin wszech czasów.
Miniaturkę "Teatru Tuszyńskiego", jak i pozostałe domki czekają na pasażerów na pokładach KLM, a kolekcjonerzy chcący wymienić posiadany egzemplarz na inny mogą to jak zwykle uczynić w jednej z poczekalni biznesowych przewoźnika. Spis wszystkich modeli i ich historię można natomiast poznać w specjalnej aplikacji "KLM Houses".


Fot. KLM, Marek Stus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama