Barometr lotnisk europejskich: Podsumowanie I półrocze 2021 roku - cz. II

27 sierpnia 2021 09:00
ACI Europe opublikowało, szczegółowe dane za pierwsze półrocze 2021, jednak warto je omówić, gdyż najlepiej pokazują, w jaki sposób układa się sytuacja na europejskim rynku lotniczym w poszczególnych jego częściach i regionach. Dziś część druga.
Reklama
Szczególnie ważne są dane za czerwiec, gdyż wiadomo było, że rozpoczęło się wtedy wakacyjne drgnięcie. Jeszcze w maju, w krajach EU trwał stan zapaści.


Wybrane porty w Europie Środkowo-Wschodniej – kwiecień i narastająco 2021 oraz porównanie do 2020 i do 2019.Zmiany w procentach

Porty rosyjskie to obecnie absolutna czołówka europejska. To oczywiście zasługa ruchu krajowego, jak również, w przypadku lotniska SVO, uprzywilejowanej pozycji w walce konkurencyjnej o resztki europejskiego ruchu tranzytowego z i do Azji. Rząd rosyjski, podobnie, jak rządy w wielu krajach pozaunijnych nie jest też zbyt radykalny w ograniczaniu podróży międzynarodowych.

Dzięki znacznemu liberalizmowi wielu pozaunijnych krajów położonych w Europie Południowo-Wschodniej spadki ruchu są tam mniejsze niż w UE. Podobna sytuacja ma miejsce w Bułgarii i Rumunii.

Porty polskie nie wyróżniają się pozytywnie w IV kwartale pomimo istniejącego ruchu krajowego. To on pomaga Okęciu uzyskać w grudniu i w całym kwartale spadek mniejszy niż 85 proc. Lotnisko Chopina miało mniejsze spadki ruchu, w porównaniu z 2019 rokiem, od lotnisk regionalnych. Ponieważ w zbiorczych danych ACI, prezentowanych powyżej i mówiących, że w pierwszych czterech miesiącach roku spadek wyniósł w Polsce 80,7 proc., brak jest danych wielu ważnych polskich lotnisk regionalnych – Gdańsk, Modlin, Rzeszów, czyli nadreprezentowana jest Warszawa, to rzeczywisty spadek ruchu był większy niż 81 proc.

Wybrane porty regionalne – grudzień 2020, IV kwartał i cały rok 2020

Prezentowane wyniki to ogromnie zróżnicowana mozaika. Uzależnione były od wielu czynników zupełnie od portów niezależnych, takich, jak polityka i decyzje poszczególnych rządów, prawie pełna izolacja wielu krajów zamroziła lotniska, między innymi, w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, udział ruchu krajowego, bieżąca polityka głównego gracza/ głównych graczy, czy specyfika ruchu - Keflavik zamarł głównie, dlatego, że zamarł ruch północno-atlantycki oraz turystyczny na Islandię.


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy