Malaysia Airlines sprzedaje wszystkie A380

27 lipca 2021 09:30
Z powodu bardzo złej sytuacji finansowej, narodowy malezyjski przewoźnik przechodzi głęboką restrukturyzację. Jednym z jej punktów jest sprzedaż największych pasażerskich samolotów świata, znajdujących się we flocie przewoźnika.
Reklama
Malaysia Airlines, narodowe malezyjskie linie lotnicze, wystawiają na sprzedaż wszystkie swoje dwupokładowe A380 produkcji Airbusa.

Zdajemy sobie sprawę z wyzwań związanych ze sprzedażą tego samolotu, jednak nie przestajemy szukać odpowiedniego sposobu i środków na pozbycie się naszych A380 z floty. W tej chwili kierownictwo jest przekonane, że A380 nie pasuje do najnowszego planu rozwoju przewoźnika – powiedział w oświadczeniu Izham Ismail, prezes Malaysia Airlines.

Malaysia Airlines dysponują obecnie flotą sześciu samolotów Airbusów A380. Mogą one pomieścić na pokładzie 486 pasażerów, w tym 8 w klasie pierwszej, 66 w biznesowej oraz 412 w ekonomicznej. Średni wiek tych maszyn to nieco ponad 9 lat.

Dostawy sprzedawanych maszyn rozpoczęły się w 2012 r., a wszystkie A380 przyleciały do Malezji w ciągu roku. Obecnie, z powodu perturbacji wywołanych pandemią koronawirusa, A380 należące do Malaysia Airlines stoją nieużywane na lotnisku w Kuala Lumpur. Cztery A380 wyceniono wstępnie na 44,89 mln dolarów za egzemplarz, a pozostałe dwa – po 46,89 mln. Wartość rynkowa wszystkich maszyn wynosi więc ok. 272 mln dolarów.


Sprzedaż samolotów, wraz z głęboką restrukturyzację przewoźnika, jest konieczna z uwagi na katastrofalną sytuację należących do państwa linii lotniczych – jej problemy nie zaczęły się jednak wraz z pandemią COVID-19, a już w 2014 r., kiedy 8 marca doszło do zaginięcia lotu MH370 lecącego z Kuala Lumpur do Pekinu. Kilka miesięcy później, 17 lipca, lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony nad terytorium Ukrainy przez prorosyjskich rebeliantów.

Tuż po rozpoczęciu pandemii koronawirusa malezyjski rząd wsparł finansowo swojego narodowego przewoźnika. Pod koniec 2020 r. malezyjski minister finansów zadeklarował jednak, że Malaysia nie może liczyć już na żadne dodatkowe wsparcie ze strony rządu. Szacowano wówczas, że przewoźnik traci ok. 84 mln dolarów (ok. 323 mln złotych) miesięcznie.

W lutym 2019 r. Airbus ogłosił, że produkcja modelu A380 zostanie wkrótce zakończona z powodu braku nowych zamówień oraz rezygnacji z już złożonych. Ostatni wyprodukowany super-jumbo wzbił się w powietrze w marcu 2021 r. Samolot trafi wkrótce do floty Emirates.

Fot.: Malaysia Airlines, Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy