Likwidacja Malaysia Airlines coraz bardziej prawdopodobna

15 października 2020 09:30
Upadek i likwidacja narodowego malezyjskiego przewoźnika to scenariusz coraz bardziej prawdopodobny. Zapowiadane negocjacje z leasingodawcami nie przyniosły spodziewanych rezultatów.
Reklama
Na początku tego miesiąca Malaysia Airlines ogłosiły, że rozpoczynają proces pilnej, kompleksowej restrukturyzacji, aby utrzymać się na powierzchni i zachować miejsca pracy. Cięcie kosztów miało obejmować przede wszystkim zmniejszenie rat leasingowych za użytkowane samoloty, obniżenie wynagrodzeń oraz znaczne ograniczenie siatki połączeń.

Malaysia Aviation Group (MAG), do której należy przewoźnik, oraz jego wierzyciele otrzymali plan restrukturyzacji, w którym linia domaga się znacznego obniżenia rat leasingowych, w niektórych przypadkach nawet o 75 proc. – podają lokalne media dodając, że stanowcza większość leasingodawców odrzuciła ten plan uznając go za „wadliwy i niewykonalny”.


Linia lotnicza informowała już wcześniej, że jeżeli nie uda się jej wynegocjować mniejszych opłat za użytkowanie samolotów, pieniądze skończą się już w listopadzie br., co uniemożliwi spełnianie wymagalnych zobowiązań. Izham Ismail, prezes przewoźnika, powiedział wprost w wywiadzie dla The Edge, że w takiej sytuacji nie będzie innego wyjścia, jak zamknięcie linii.

Tuż po rozpoczęciu pandemii koronawirusa malezyjski rząd wsparł finansowo swojego narodowego przewoźnika. Kilka dni temu malezyjski minister finansów zadeklarował jednak, że Malaysia nie może liczyć już na żadne dodatkowe wsparcie ze strony rządu. Szacuje się, że przewoźnik traci obecnie ok. 84 mln dolarów (ok. 323 mln złotych) miesięcznie.

Zgodnie z przedstawionym planem restrukturyzacji, linia powinna osiągnąć rentowność już w 2023 r., zakładając, że popyt powróci do poziomu sprzed koronawirusa w połowie 2022 r. Jak podaje Reuters, Malezja przygotowuje się już na upadek swojego dotychczasowego narodowego przewoźnika, którego zastąpić ma Firefly – malezyjski regionalny przewoźnik będący spółką zależną MAG. Firefly obsługuje flotę 12 samolotów ATR 72-500, które lepiej odpowiadałyby aktualnemu zapotrzebowaniu na rynku.


Poważne trudności przewoźnika nie rozpoczęły się jednak wraz z nadejściem koronakryzysu, a już w 2014 r., kiedy 8 marca doszło do zaginięcia lotu MH370 lecącego z Kuala Lumpur do Pekinu. Kilka miesięcy później, 17 lipca, lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony nad terytorium Ukrainy przez prorosyjskich rebeliantów.

Fot..: Malaysia Airlines, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy