Komisja Europejska przyjrzy się pomocy dla TAROM

7 lipca 2021 09:00
Komisja Europejska rozpocznie dochodzenie sprawdzające, czy udzielenie pomocy publicznej dla TAROM na warunkach zaproponowanych przez rumuński rząd, będzie zgodne z prawem.
Reklama
Komisja Europejska (KE) poinformowała w poniedziałek (5.07) o rozpoczęciu szczegółowego dochodzenia w sprawie państwowej pomocy dla rumuńskich linii lotniczych TAROM.

W maju 2021 r. rumuński rząd przedłożył do zatwierdzenia KE plan restrukturyzacji TAROM, który przewiduje m. in. wsparcie kwotą 190 mln euro. Pomoc ta miałaby mieć formę dostarczenia kapitału oraz umorzenia zobowiązań linii lotniczej. Restrukturyzacja przewiduje także znacznie obniżenie kosztów działalności przewoźnika, odnowienie floty i zwiększenie rentowności.

Jak poinformowała Komisja Europejska w komunikacie prasowym, po planie przedstawionym przez Bukareszt pojawiły się poważne wątpliwości co do legalności proponowanych warunków restrukturyzacji TAROM na tle prawa Unii Europejskiej. Komisja chce przede wszystkim sprawdzić, czy dopuszczalne jest równoczesne inwestowanie w przewoźnika publicznych pieniędzy oraz umorzenie jego długów.W kwietniu 2021 r. poinformowano, że w ramach głębokiej restrukturyzacji, rumuński narodowy przewoźnik zmniejszy liczebność swojej flotę o połowę – w konsekwencji, we flocie TAROM będą znajdować się wkrótce tylko cztery samoloty Boeing 737-800 i cztery ATR 72-600. Jednocześnie linia nie rezygnuje z pięciu 737 MAX 8 zamówionych w 2018 r., które mają przylecieć do Bukaresztu w 2023 r.

Jeszcze we wrześniu 2019 r. TAROM planował wznowienie rejsów dalekodystansowych, które po raz ostatni wykonywał w 2003 r. – na początku chciał polecieć z Bukaresztu do Chicago–O'Hare i Nowego Jorku–JFK, a następnie do Chin. W listopadzie 2019 r. przewoźnik uzyskał zgodę na pierwsze rejsy do Stanów Zjednoczonych, jednak do ich rozpoczęcia nie doszło.


Fot.: materiały prasowe, TAROM

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy