×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Komisja Europejska zatwierdziła rządowa pożyczkę dla TAROM-u


Organ wykonawczy Unii Europejskiej oficjalnie wyraził zgodę na pożyczkę w wysokości 36,7 mln euro (176 mln RON) dla TAROM-u od rumuńskiego rządu.


Pozyskane środki pozwolą rumuńskiej linii, która znajduje się w tarapatach finansowych na kontynuowanie swoich operacji bez zakłóceń. TAROM jest na wielu trasach jedynym operatorem, który oferuje dane połączenia oraz odpowiada za blisko 25 proc. oferowanych siedzeń na lotach z Rumunii.

W lutym 2020 roku rząd Rumuni powiadomił Komisję Europejską o zamiarze udzielenia pożyczki ratunkowej dla narodowego przewoźnika lotniczego. TAROM boryka się z poważnymi problemami z płynnością finansową, wynikającymi z gwałtownego wzrostu kosztów operacyjnych przez starzejącą się flotę. Bez rządowej pomocy linia nie byłaby w stanie wypełniać swoich zobowiązań płatniczych przy jednoczesnym utrzymywaniu operacji.


Wytyczne Komisji dotyczące pomocy państwowym spółkom pozwalają krajom członkowskim wspierać przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji pod warunkiem, że środki wsparcia publicznego są ograniczone w czasie oraz przyczyniają się do realizacji celu stanowiącego przedmiot wspólnego zainteresowania. Pomoc może zostać przyznana na maksymalnie sześć miesięcy, aby dać firmie czas na wypracowanie rozwiązań w sytuacjach awaryjnych.

Komisja wyrażając zgodę postawiła dwa główne warunki. Przede wszystkim, pożyczka pokryje tylko wskazane potrzeby TAROM-u w zakresie płynności finansowej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i rumuński rząd będzie ściśle monitorować sposób wykorzystywania funduszy. Dodatkowo Rumunia zobowiąże się do zapewnienia, że ​​po sześciu miesiącach pożyczka zostanie w całości spłacona lub w innym przypadku TAROM będzie musiał przedstawić plan likwidacji, bądź przeprowadzić kompleksową restrukturyzację, aby uzyskać rentowność w perspektywie długoterminowej. Ewentualna restrukturyzacja podlegałaby zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

Obecnie trwa stopniowa modernizacja floty rumuńskiego przewoźnika. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o odebraniu przez linię nowego ATR-72. TAROM oczekuje na dostawę jeszcze ośmiu ATR 72-600 oraz pięciu boeingów 737 MAX 8.

Fot. mat. prasowegość_baff2 - Profil
gość_baff2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie