Komisja Europejska zatwierdziła rządowa pożyczkę dla TAROM-u

25 lutego 2020 09:30
1 komentarz
Organ wykonawczy Unii Europejskiej oficjalnie wyraził zgodę na pożyczkę w wysokości 36,7 mln euro (176 mln RON) dla TAROM-u od rumuńskiego rządu.
Reklama

Pozyskane środki pozwolą rumuńskiej linii, która znajduje się w tarapatach finansowych na kontynuowanie swoich operacji bez zakłóceń. TAROM jest na wielu trasach jedynym operatorem, który oferuje dane połączenia oraz odpowiada za blisko 25 proc. oferowanych siedzeń na lotach z Rumunii.

W lutym 2020 roku rząd Rumuni powiadomił Komisję Europejską o zamiarze udzielenia pożyczki ratunkowej dla narodowego przewoźnika lotniczego. TAROM boryka się z poważnymi problemami z płynnością finansową, wynikającymi z gwałtownego wzrostu kosztów operacyjnych przez starzejącą się flotę. Bez rządowej pomocy linia nie byłaby w stanie wypełniać swoich zobowiązań płatniczych przy jednoczesnym utrzymywaniu operacji.


Wytyczne Komisji dotyczące pomocy państwowym spółkom pozwalają krajom członkowskim wspierać przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji pod warunkiem, że środki wsparcia publicznego są ograniczone w czasie oraz przyczyniają się do realizacji celu stanowiącego przedmiot wspólnego zainteresowania. Pomoc może zostać przyznana na maksymalnie sześć miesięcy, aby dać firmie czas na wypracowanie rozwiązań w sytuacjach awaryjnych.

Komisja wyrażając zgodę postawiła dwa główne warunki. Przede wszystkim, pożyczka pokryje tylko wskazane potrzeby TAROM-u w zakresie płynności finansowej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i rumuński rząd będzie ściśle monitorować sposób wykorzystywania funduszy. Dodatkowo Rumunia zobowiąże się do zapewnienia, że ​​po sześciu miesiącach pożyczka zostanie w całości spłacona lub w innym przypadku TAROM będzie musiał przedstawić plan likwidacji, bądź przeprowadzić kompleksową restrukturyzację, aby uzyskać rentowność w perspektywie długoterminowej. Ewentualna restrukturyzacja podlegałaby zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

Obecnie trwa stopniowa modernizacja floty rumuńskiego przewoźnika. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o odebraniu przez linię nowego ATR-72. TAROM oczekuje na dostawę jeszcze ośmiu ATR 72-600 oraz pięciu boeingów 737 MAX 8.

Fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_af29c 2020-02-26 20:33   
gość_af29c - Profil gość_af29c
Może Tarom rozważy otwarcie jakiegoś połączenia do Polski.20 milionowy kraj, od 13 lat członek UE, kiedyś blisko związany i sąsiad Polski a połączeń niewiele.W Rumunii notowano bardzo dynamiczny wzrost ruchu lotniczego na wszystkich lotniskach. W 2020 roku planowane otwarcie lotniska w Braszowie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy