Lotowskie embraery wróciły z Wietnamu

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
21 czerwca 2021 08:14
Oba polskie samoloty Embraer E-195, latające przez ostatnie miesiące na krajowych trasach Bamboo Airways, wróciły już do kraju.
Reklama

20 października 2020 r. Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały umowę na wynajem w formule wet-lease dwóch maszyn Embraer E-195 wietnamskiemu przewoźnikowi Bamboo Airways. W sobotę (19.06) drugi z samolotów narodowego przewoźnika powrócił do Warszawy.

Współpraca LOT-u i Bamboo Airways zaplanowana była na okres od 15 listopada br. do 14 maja 2021 r. – po tym czasie, według planespotters.net, jeden z E-195 (SP-LNI) powrócił do Warszawy, jednak wynajem drugiej z maszyn (SP-LNH), która dotarła do polskiej stolicy w sobotę (19.06), został przedłużony do połowy czerwca. SP-LNH, pokonując trasę z Ho Chi Minh City do Warszawy, lądował po drodze w Dhace (Bangladesz), Delhi (Indie), Islamabadzie (Pakistan) oraz Tbilisi (Gruzja).

Dzięki umowie z PLL LOT, SP-LNI oraz SP-LNH przez kilka miesięcy obsługiwały połączenia krajowe wietnamskiego przewoźnika Bamboo Airways. Jak przy okazji współpracy podkreślał narodowy polski przewoźnik, jednym z kluczowych czynników wyboru oferty PLL LOT przez wietnamskiego przewoźnika było posiadanie certyfikatu EASA, który stanowi gwarancję realizacji operacji lotniczych zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi.


W styczniu 2021 r., jeden z embraerów PLL LOT latających dla Bamboo Airways (SP-LNH) lądował awaryjnie w wietnamskim mieście Da Nang. Tuż po starcie komputer pokładowy zaalarmował o wycieku paliwa, po czym załoga zdecydowała się na natychmiastowy powrót na lotnisko.

Bamboo Airways to wietnamska linia lotnicza z siedzibą w Hanoi, należąca do FLC Group. Przewoźnik rozpoczął działalność w styczniu 2019 r. We flocie Bamboo znajduje się obecnie 28 maszyn, w tym samoloty Airbus A319, A320, A321, A320neo, A321neo oraz trzy szerokokadłubowce Boeing 787-9. Głównymi bazami Bamboo są dwa największe porty lotnicze w kraju – Hanoi–Noi Bai oraz Ho Chi Minh City–Tan Son Nhat. Z uwagi na pandemię koronawirusa, linia lata obecnie głównie na trasach krajowych po Wietnamie, ale w ograniczonym wymiarze także do Japonii, Korei Południowej i na Tajwan.

W maju 2021 r. wietnamski przewoźnik ogłosił, że od września br. poleci na zapowiadanych wcześniej, bezpośrednich trasach pomiędzy Wietnamem a Stanami Zjednoczonymi. Bamboo planuje rozpoczęcie rejsów z wietnamskiego lotniska Tan Son Nhat w Ho Chi Minh City do Los Angeles oraz San Francisco w Kalifornii.

Fot.: Polskie Linie Lotnicze LOT
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama