Pierwsze 787-9 dla Bamboo Airways

13 grudnia 2019 08:30
Wietnamska linia Bamboo Airways otrzymała swoje pierwsze dwa samoloty zdolne do lotów długodystansowych. Ma to być początek międzynarodowej ekspansji przewoźnika.
Reklama
Przedstawiciele Bamboo Airways odebrali samoloty w zakładach Boeinga w Karolinie Południowej. Maszyny o znakach rejestracyjnych VN-A815 oraz VN-A819 zabiorą na pokład po 302 pasażerów, w tym czterech w klasie pierwszej, o standardzie zamkniętych „apartamentów”, 24 w klasie biznesowej oraz 274 w ekonomicznej. Przewoźnik podkreśla, że klasa biznes stworzona została w dogodnej dla pasażerów konfiguracji 1-2-1, a fotele ułożone zostały w tzw. „jodełkę”.

Najnowsze maszyny to dwa z 30 boeingów 787-9, na które oczekuje wietnamski przewoźnik. Zamówienie na pierwsze 20 sztuk zostało złożone w czerwcu 2018 r. Umowa z amerykańskim producentem została następnie powiększona o kolejne 10 maszyn. Wszystkie B787-9 dla Bamboo powinny dotrzeć do Wietnamu przed końcem 2021 r.


„Bamboo Airways oficjalnie otrzymała swojego pierwszego boeinga 787-9 Dreamliner z Boeing South Carolina Delivery Center w Stanach Zjednoczonych. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Boeinga oraz Dang Tat Thang – wiceprezes Bamboo Airways. W porównaniu z podobnymi samolotami, 787-9 zużywa o 20 proc. mniej paliwa, a także wymaga kosztów eksploatacji mniejszych o ok. 30-40 proc. Samolot ten może latać na odległość do 13,9 tys. km.” – czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez Bamboo Airways.

Linia lotnicza podała, że samolot szerokokadłubowy będzie początkowo latał na trasach krajowych, głównie pomiędzy Hanoi oraz Ho Chi Minh City. Następnie maszyny zostaną skierowane na międzynarodowe trasy do Europy, obu Ameryk, Australii, a także do Japonii, Korei Południowej i Chin.

Głównymi bazami Bamboo Airways są dwa największe porty lotnicze w kraju – Hanoi–Noi Bai oraz Ho Chi Minh City–Tan Son Nhat. Przewoźnik obsługuje ponadto loty do 12 innych wietnamskich miast, a także do Makau, Omitamy–Ibaraki (Japonia), Seulu–Incheon (Korea Południowa) i Taipei–Taoyuan (Tajwan).


Linia planuje jednak loty na wielu nowych trasach międzynarodowych. W kwietniu 2019 r. ogłoszono porozumienie ws. lotów Bamboo pomiędzy Hanoi a Pragą. Miałyby być one obsługiwane od I kwartału 2020 r., trzy razy w tygodniu. Dotychczas nie podano jednak dalszych szczegółów połączenia. Z kolei w lipcu br. przewoźnik zapowiedział, że chciałby latać do Stanów Zjednoczonych samolotami Airbus A380. Podano, że loty do Los Angeles lub San Francisco mogą wystartować już na początku 2020 r., ale i w tym przypadku sprawa zakończyła się na zapowiedziach.

Jak wynika z doniesień wietnamskich mediów, Bamboo Airways ma wkrótce otworzyć trasę z Hanoi do Melbourne w Australii, a dalszej przyszłości możliwe są także loty do Izraela.

Bamboo Airways to wietnamska linia lotnicza z siedzibą w Hanoi, należąca do FLC Group. Przewoźnik rozpoczął działalność w styczniu 2019 r. We flocie Bamboo znajduje się obecnie 19 maszyn, w tym samoloty Airbus A319, A320, A321 oraz cztery z 50 zamówionych A321neo.

Fot.: Bamboo Airways, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy